lilypond-2.13.48 - en to el translation catalogue (650 entries)

en: file not found: %s
el: δεν βρέθηκε το αρχείο: %s

en: Output function not implemented
el: Δεν έχει υλοποιηθεί η λειτουργία εξόδου

en: cannot find \begin{document} in LaTeX document
el: αδυναμία εύρεσης \begin{document} σε έγγραφο LaTeX

en: deprecated ly-option used: %s=%s
el: χρησιμοποιήθηκε παρωχημένη ly-option: %s=%s

en: compatibility mode translation: %s=%s
el: μετάφραση σε κατάσταση συμβατότητας: %s=%s

en: deprecated ly-option used: %s
el: χρησιμοποιήθηκε παρωχημένη ly-option: %s

en: compatibility mode translation: %s
el: μετάφραση σε κατάσταση συμβατότητας: %s

en: ignoring unknown ly option: %s
el: αγνόηση άγνωστης επιλογής ly: %s

en: Opening filter `%s'
el: Άνοιγμα φίλτρου `%s'

en: `%s' failed (%d)
el: `%s' απέτυχε (%d)

en: The error log is as follows:
el: Η καταγραφή σφάλματος έχει ως ακολούθως:

en: Not smart enough to convert %s
el: Όχι αρκετά έξυπνο για μετατροπή %s

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
el: Παρακαλώ, δείτε το εγχειρίδιο για λεπτομέρειες και ενημερώστε χειροκίνητα.

en: %s has been replaced by %s
el: %s αντικαταστάθηκε από %s

en: warning: %s
el: προειδοποίηση: %s

en: deprecated %s
el: παρωχημένο %s

en: deprecated \textstyle, new \key syntax
el: παρωχημένο \textstyle, νέο \key syntax

en: bump version for release
el: επόμενος αριθμός έκδοσης για κυκλοφορία

en: new \header format
el: νέα μορφή \header

en: \translator syntax
el: συντακτικό \translator

en: deprecate %s
el: %s να γίνει παρωχημένο

en: deprecate %s
el: %s να γίνει παρωχημένο

en: new \notenames format
el: νέο μορφή  \notenames

en: new tremolo format
el: νέα μορφή τρέμολο

en: Staff_margin_engraver deprecated, use Instrument_name_engraver
el: Staff_margin_engraver παρωχημένος, χρησιμοποιήστε το Instrument_name_engraver

en: change property definiton case (eg. onevoice -> oneVoice)
el: αλλαγή σε κεφαλαίο του ορισμού ιδιότητας (πχ onevoice -> oneVoice)

en: new \textscript markup text
el: νέο κείμενο επισήμανσης \textscript

en: identifier names: %s
el: ονόματα ταυτοποιητή: %s

en: point-and-click argument changed to procedure.
el: το όρισμα κατάδειξη και κλικ άλλαξε σε διαδικασία.

en: semicolons removed
el: αφαιρέθηκαν τα ερωτηματικά (;)

note: 40 ?
en: %s property names
el: ονόματα ιδιότητας %s

en: automaticMelismata turned on by default
el: automaticMelismata ενεργοποιημένο ως προεπιλογή

en: remove %s
el: αφαίρεση %s

en: cluster syntax
el: συντακτικό συστοιχίας

en: new Pedal style syntax
el: νέο συντακτικό για στυλ Πεντάλ

en: New relative mode,
    Postfix articulations, new text markup syntax, new chord syntax.
el: Νέα σχετική κατάσταση,
    αρθρώσεις Postfix, νέο συντακτικό για επισήμανση κειμένου, νέο συντακτικό συγχορδίας.

en: Remove - before articulation
el: Αφαίρεση - πριν την άρθρωση

en: %s misspelling
el: %s λάθος γραφής

en: Swap < > and << >>
el: Αντικατάσταση < > και << >>

en: attempting automatic \figures conversion.  Check results!
el: προσπάθεια αυτόματης μετατροπής \figures. Ελέγξτε το αποτέλεσμα!

en: Use Scheme code to construct arbitrary note events.
el: Χρησιμοποιήστε τον κώδικα Σχήματος για να δομήσετε αυθαίρετα γεγονότα με νότες.

en: use symbolic constants for alterations,
    remove \outputproperty, move ly:verbose into ly:get-option
el: χρησιμοποιήστε συμβολικές σταθερές για παραλλαγές,
    αφαιρέστε το \outputproperty, μετακινήστε το ly:verbose στο ly:get-option

en: \outputproperty found,
    Please hand-edit, using
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    as a substitution text.
el: βρέθηκε \outputproperty,
    Παρακαλώ διορθώστε με το χέρι, με χρήση
    
      \applyoutput #(outputproperty-compatibility %s '%s <GROB PROPERTY VALUE>)
    
    ως κειμένου υποκατάστασης.

en: The alteration field of Scheme pitches was multiplied by 2
    to support quarter tone accidentals.  You must update the following constructs manually:
    
    * calls of ly:make-pitch and ly:pitch-alteration
    * keySignature settings made with \property
el: Το πεδίο αλλοίωσης των οξυτήτων Scheme πολλαπλασιάστηκε επί 2
    για να υποστηρίξει αλλοιώσεις τετάρτων του τόνου. Πρέπει να ενημερώσετε τις ακόλουθες δομές με το χέρι:
    
    * κλήσεις των ly:make-pitch και ly:pitch-alteration
    * ρυθμίσεις keySignature που έγιναν με \property

en: removal of automaticMelismata; use melismaBusyProperties instead.
el: αφαίρεση του automaticMelismata, χρησιμοποιήστε το melismaBusyProperties στη θέση του.

en: \partcombine syntax change to \newpartcombine
el: το συντακτικό \partcombine αλλάζει σε \newpartcombine

en: Drum notation changes, Removing \chordmodifiers, \notenames.
    Harmonic notes. Thread context removed. Lyrics context removed.
el: Αλλαγές σημειογραφίας τυμπάνου, Αφαίρεση  \chordmodifiers, \notenames.
    Αρμονικές νότες. Αφαιρέθηκε το περιεχόμενο νήματος. Αφαιρέθηκε το περιεχόμενο στίχων.

en: Drums found. Enclose drum notes in \drummode
el: Βρέθηκαν τύμπανα. Περικλείστε τις νότες των τυμπάνων σε \drummode

en: 
    %s found. Check file manually!
el: 
     βρέθηκε %s. Ελέγξτε το αρχείο με το χέρι!

en: Drum notation
el: Σημειογραφία τυμπάνου

en: new syntax for property settings:
el: νέο συντακτικό για ρυθμίσεις ιδιοτήτων:

en: Property setting syntax in \translator{ }
el: Ιδιότητα που ορίζει το συντακτικό στο \translator{ }

en: Scheme grob function renaming
el: Μετονομασία λειτουργίας grob του Scheme

en: use %s
el: χρησιμοποιήστε %s

en: More Scheme function renaming
el: Περισσότερες μετονομασίες των λειτουργιών του Scheme

en: Page layout has been changed, using paper size and margins.
    textheight is no longer used.
el: Η διάταξη σελίδας άλλαξε, χρήση μεγέθους χαρτιού και περιθωρίων.
    Το textheight δεν χρησιμοποιείται πλέον.

en: \foo -> \foomode (for chords, notes, etc.)
    fold \new FooContext \foomode into \foo.
el: \foo -> \foomode (για συγχορδίες, νότες κλπ.)
    αναδίπλωση \new FooContext \foomode σε \foo.

en: staff size should be changed at top-level
    with
    
      #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)
el: το μέγεθος του πενταγράμμου θα πρέπει να αλλαχθεί στο κορυφαίο επίπεδο
    με
    
     #(set-global-staff-size <STAFF-HEIGHT-IN-POINT>)

en: regularize other identifiers
el: κανονικοποίηση άλλων ταυτοποιητών

en: \encoding: smart recode latin1..utf-8. Remove ly:point-and-click
el: \encoding: έξυπνη επανακωδικοποίηση latin1..utf-8. Αφαίρεση ly:point-and-click

en: LilyPond source must be UTF-8
el: Το πηγαίο του Lilypond πρέπει να είναι σε UTF-8

en: Try the texstrings backend
el: Χρησιμοποιήστε το backend texstrings

en: Do something like: %s
el: Κάντε κάτι όπως: %s

en: Or save as UTF-8 in your editor
el: Ή αποθηκεύστε ως UTF-8 στον επεξεργαστή σας

en: warn about auto beam settings
el: προειδοποίηση για ρυθμίσεις αυτόματης γραμμής ογδόου και μικρότερων αξιών

en: auto beam settings
el: ρυθμίσεις αυτόματης γραμμής ογδόου

en: 
    Auto beam settings must now specify each interesting moment in a measure
    explicitly; 1/4 is no longer multiplied to cover moments 1/2 and 3/4 too.
el: 
    Οι ρυθμίσεις για αυτόματη γραμμή ογδόου (και μικρότερων) πρέπει τώρα να καθορίζουν κάθε ενδιαφέρουσα στιγμή σε ένα μέτρο
    επακριβώς. Tο 1/4 δεν πολλαπλασιάζεται πλέον για να καλύψει τις στιγμές 1/2 (στιγμή διαρκείας) και 3/4 (διπλή στιγμή διαρκείας) επίσης.

en: verticalAlignmentChildCallback has been deprecated
el: το verticalAlignmentChildCallback είναι πλέον παρωχημένο

en: Remove callbacks property, deprecate XY-extent-callback.
el: Αφαίρεση της ιδιότητας callback, το XY-extent-callback είναι παρωχημένο.

en: Use grob closures iso. XY-offset-callbacks.
el: Χρησιμοποιήστε grob closures iso.  XY-offset-callbacks.

en: foobar -> foo-bar for \paper, \layout
el: foobar -> foo-bar για \paper, \layout

en: deprecate \tempo in \midi
el: παρωχημένο \tempo σε \midi

en: deprecate cautionary-style. Use AccidentalCautionary properties
el: παρωχημένο cautionary-style. Χρησιμοποιήστε ιδιότητες AccidentalCautionary

en: Rename accidental glyphs, use glyph-name-alist.
el: Μετονομασία των συμβόλων για αλλοιώσεις, χρησιμοποιήστε το glyph-name-alist.

en: edge-text settings for TextSpanner.
el: ρυθμίσεις edge-text για TextSpanner.

en: Use
    
    %s
el: Χρησιμοποιήστε
    
    %s

en: Use the `alignment-offsets' sub-property of
el: Χρησιμοποιήστε την υπο-ιδιότητα `alignment-offsets' του

en: to set fixed distances between staves.
el: για να ορίσετε σταθερές αποστάσεις μεταξύ των πενταγράμμων.

en: Use #'style not #'dash-fraction to select solid/dashed lines.
el: Χρησιμοποιήστε το #'style όχι το #'dash-fraction για να επιλέξετε συνεχείς ή διακεκομμένες γραμμές.

en: all settings related to dashed lines.
el: όλες οι ρυθμίσεις που σχετίζονται με διακεκομμένες γραμμές.

en: Use \override ... #'style = #'line for solid lines and
el: Χρησιμοποιήστε το \override ... #'style = #'line για συνεχείς γραμμές και

en: 	\override ... #'style = #'dashed-line for dashed lines.
el: 	\override ... #'style = #'dashed-line για διακεκομμένες γραμμές.

en: metronomeMarkFormatter uses text markup as second argument,
    fret diagram properties moved to fret-diagram-details.
el: το metronomeMarkFormatter χρησιμοποιεί επισήμανση κειμένου ως δεύτερο όρισμα,
    οι ιδιότητες της ταμπλατούρας μετακινήθηκαν στο fret-diagram-details.

en: metronomeMarkFormatter got an additional text argument.
el: Το metronomeMarkFormatter έλαβε ένα επιπλέον όρισμα κειμένου.

en: The function assigned to Score.metronomeMarkFunction now uses the signature
    %s
el: Η λειτουργία που ανατέθηκε στο  Score.metronomeMarkFunction τώρα χρησιμοποιεί την υπογραφή
    %s

en: \put-adjacent argument order.
el: σειρά ορισμάτων \put-adjacent.

en: Axis and direction now come before markups:
el: Ο άξονας και η κατεύθυνση τώρα μπαίνουν πριν τις επισημάνσεις:

en: re-definition of InnerStaffGroup.
el: επανακαθορισμός του InnerStaffGroup.

en: re-definition of InnerChoirStaff.
el: επανακαθορισμός του InnerChoirStaff.

en: Syntax changes for \addChordShape and \chord-shape
el: Αλλαγές σύνταξης για τα \addChordShape και \chord-shape

en: stringTuning must be added to addChordShape call.
el: Πρέπει να προστίθεται το stringTuning στην κλήση addChordShape.

en: stringTuning must be added to chord-shape call.
el: Πρέπει να προστίθεται το stringTuning στην κλήση chord-shape.

en: Remove oldaddlyrics
el: Αφαίρεση oldaddlyrics

en: oldaddlyrics is no longer supported. 
             Use addlyrics or lyrsicsto instead.
el: Το oldaddlyrics δεν υποστηρίζεται πλέον. 
             Χρησιμοποιήστε το addlyrics ή το lyrsicsto στη θέση του.

en: keySignature property not reversed any more
    MIDI 47: orchestral strings -> orchestral harp
el: Η ιδιότητα keySignature δεν αντιστρέφεται πλέον
    MIDI 47: έγχορδα ορχήστρας -> άρπα ορχήστρας

en: The alist for Staff.keySignature is no longer in reversed order.
el: Η alist για το Staff.keySignature δεν είναι πλέον σε αντεστραμμένη σειρά.

en: \bar "." now produces a thick barline
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Dash parameters for slurs and ties are now in dash-definition
el: Το \bar "." τώρα παράγει χοντρή γραμμή μέτρου
    ly:hairpin::after-line-breaking -> ly:spanner::kill-zero-spanned-time
    Οι παράμετροι παύλας για ενωτικά και δεσμούς βρίσκονται τώρα στο dash-definition

en: \bar "." now produces a thick barline.
el: Το \bar "." τώρα παράγει χοντρή γραμμή μέτρου.

en: Dash parameters for slurs and ties are now in 'dash-definition.
el: Οι παράμετροι παύλας για ενωτικά και δεσμούς βρίσκονται τώρα στο 'dash-definition.

en: Autobeaming rules have changed.  override-auto-beam-setting and
    revert-auto-beam-setting have been eliminated.
    \overrideBeamSettings has been added.
    beatGrouping has been eliminated.
    Different settings for vertical layout.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Explicit dynamics context definition from `Piano centered dynamics'
    template replaced by new `Dynamics' context.
el: Οι κανόνες για αυτόματες οριζόντιες γραμμές έχουν αλλάξει. Τα override-auto-beam-setting και
    revert-auto-beam-setting έχουν εξαλειφθεί.
    Προστέθηκε το \overrideBeamSettings.
    Το beatGrouping έχει εξαλειφθεί.
    Διαφορετικές ρυθμίσεις για την κάθετη διάταξη.
    ly:system-start-text::print -> system-start-text::print
    Beam #'thickness -> Beam #'beam-thickness
    ly:note-head::brew-ez-stencil -> note-head::brew-ez-stencil
    ly:ambitus::print -> ambitus::print
    Ο αυστηρός ορισμός δυναμικού περιεχομένου από το πρότυπο
    `Piano centered dynamics' αντικαταστάθηκε από νέο περιεχόμενο `Dynamics'.

en: override-auto-beam-setting.
       Autobeam settings are now overriden with \overrideBeamSettings.
el: override-auto-beam-setting.
       Οι ρυθμίσεις για αυτόματες οριζόντιες γραμμές τώρα παρακάμπτονται με το \overrideBeamSettings.

en: override-auto-beam-setting.
       Autobeam settings are now reverted with \revertBeamSettings.
el: override-auto-beam-setting.
       Οι ρυθμίσεις για αυτόματες οριζόντιες γραμμές τώρα επανέρχονται με το \revertBeamSettings.

en: beatGrouping. 
       beatGrouping with a specified context must now be accomplished with
       \overrideBeamSettings.
el: beatGrouping. 
       beatGrouping με καθορισμένο περιεχόμενο πρέπει τώρα να επιτευχθεί με το
       \overrideBeamSettings.

en: alignment-offsets has been changed to alignment-distances: you must now specify the distances between staves rather than the offset of staves.
el: Το alignment-offsets έχει αλλάξει σε alignment-distances: πρέπει τώρα να καθορίζετε τις αποστάσεις μεταξύ των πενταγράμμων αντί για τη μετατόπισή τους.

en: Remove obsolete engravers/translators: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer and String_number_engraver.
    New vertical spacing variables.
el: Αφαίρεση παρωχημένων χαρακτών/μεταφραστών: Note_swallow_translator,
    Rest_swallow_translator, Skip_event_swallow_translator, Swallow_engraver,
    Swallow_performer και String_number_engraver.
    Νέες μεταβλητές κάθετης απόστασης.

en: vertical spacing has been changed; minimum-Y-extent is obsolete.
el: η κάθετη απόσταση έχει αλλάξει. Το minimum-Y-extent είναι παρωχημένο.

en: Unify fetaNumber and fetaDynamic encodings
el: Ενοποίηση των κωδικοποιήσεων fetaNumber και fetaDynamic

en: \cresc etc. are now postfix operators
el: Το \cresc κλπ είναι τώρα τελεστές εκ των υστέρων

en: Eliminate beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings and \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"
el: Εξάλειψη των  beamSettings, beatLength, \setBeatGrouping, \overrideBeamSettings και \revertBeamSettings.
    "accordion.accEtcbase" -> "accordion.etcbass"

en: \overrideBeamSettings.  Use \set beamExceptions or \overrideTimeSignatureSettings.
el: \overrideBeamSettings.  Χρησιμοποιήστε το \set beamExceptions ή το \overrideTimeSignatureSettings.

en: \revertBeamSettings. Use \set beamExceptions or \revertTimeSignatureSettings.
el: \revertBeamSettings. Χρησιμοποιήστε το \set beamExceptions ή το \revertTimeSignatureSettings.

en: beamSettings. Use baseMoment, beatStructure, and beamExceptions.
el: beamSettings. Χρησιμοποιήστε τα baseMoment, beatStructure και beamExceptions.

en: beatLength. Use baseMoment and beatStructure.
el: beatLength. Χρησιμοποιήστε τα baseMoment και beatStructure.

en: setbeatGrouping. Use baseMoment and beatStructure.
el: setbeatGrouping. Χρησιμοποιήστε τα baseMoment και beatStructure.

en: Woodwind diagrams: Move size, thickness, and graphic from argument list to properties.
    Deprecate negative dash-period for hidden lines: use #'style = #'none instead.
el: Διαγράμματα ξύλινων πνευστών: Μετακίνηση μεγέθους, πάχους και γραφικών από τη λίστα ορισμάτων στις ιδιότητες.
    Το negative dash-period είναι παρωχημένο για κρυφές γραμμές: χρησιμοποιήστε το #'style = #'none στη θέση του.

en: woodwind-diagrams.  Move size, thickness, and graphic to properties.  Argument should be just the key list.
el: woodwind-diagrams. Μετακίνηση μεγέθους, πάχους και γραφικών στις ιδιότητες.
    Το όρισμα θα πρέπει να είναι απλώς η λίστα κλειδιών.

en: Rename vertical spacing variables.
    Add fretboard-table argument to savePredefinedFretboard.
el: Μετονομασία των μεταβλητών κάθετης διάταξης.
    Προσθήκη ορίσματος fretboard-table στο savePredefinedFretboard.

en: Rename vertical spacing grob properties.
el: Μετονομασία ιδιοτήτων κάθετης διάταξης του grob.

en: Remove \paper variables head-separation and foot-separation.
el: Αφαίρεση των μεταβλητών head-separation και foot-separation του \paper.

en: Adjust settings for top-system-spacing instead.
el: Προσαρμογή ρυθμίσεων για top-system-spacing στη θέση του.

en: Adjust settings for last-bottom-spacing instead.
el: Προσαρμογή ρυθμίσεων για last-bottom-spacing στη θέση του.

en: Scanning %s
el: Σάρωση του %s

en: Extracted %s
el: Εξάχθηκε το %s

en: Writing fonts to %s
el: Εγγραφή γραμματοσειρών σε %s

en: error: %s
el: σφάλμα: %s

en: Invoking `%s'
el: Κλήση `%s'

en: Running %s...
el: Εκτέλεση %s…

en: Usage: %s
el: Χρήση: %s

en: Language does not support microtones contained in the piece
el: Η γλώσσα δεν υποστηρίζει τους μικροτόνους που περιέχονται στο κομμάτι

en: Tuplet brackets of curved shape are not correctly implemented
el: Οι καμπύλες γραμμές για τρίηχα, πεντάηχα κλπ δεν είναι σωστά υλοποιημένες.

en: unable to set the music %(music)s for the repeat %(repeat)s
el: αδυναμία ορισμού της μουσικής %(music)s για την επανάληψη %(repeat)s

en: encountered repeat without body
el: βρέθηκε επανάληψη χωρίς σώμα

note: no self.elements!
en: Grace note with no following music: %s
el: Νότα στολίδι (πχ αποτζιατούρα) χωρίς ακόλουθη μουσική: %s

en: Invalid octave shift size found: %s. Using no shift.
el: Βρέθηκε μη έγκυρη μετατόπιση μεγέθους οκτάβας: %s. Χρήση χωρίς μετατόπιση.

en: Unable to convert alteration %s to a lilypond expression
el: Αδυναμία μετατροπής αλλοίωσης %s σε έκφραση του lilypond

note: TODO: Handle pieces without a time signature!
en: Senza-misura time signatures are not yet supported!
el: Δεν υποστηρίζονται ακόμη ελεύθερα μέτρα (senza-misura)!

en: Unable to interpret time signature! Falling back to 4/4.
el: Αδυναμία ερμηνείας μέτρου! Επιστροφή σε 4/4.

en: Key alteration octave given for a non-existing alteration nr. %s, available numbers: %s!
el: Δόθηκε οκτάβα αλλοίωσης κλειδιού για μια μη υπάρχουσα αλλοίωση αρ. %s, διαθέσιμοι αριθμοί: %s!

en: Unable to find instrument for ID=%s
el: Αδυναμία εύρεσης οργάνου για ID=%s

en: abc2ly converts ABC music files (see
    %s) to LilyPond input.
el: Το abc2ly μετατρέπει μουσικά αρχεία ABC (δες
    %s) σε είσοδο του LilyPond.

en: show version number and exit
el: εμφάνιση αριθμού έκδοσης και έξοδος

en: show this help and exit
el: εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος

en: write output to FILE
el: εγγραφή αποτελέσματος σε FILE

en: be strict about success
el: αυστηρότητα για επιτυχία

en: preserve ABC's notion of beams
el: διατήρηση του τρόπου τρίηχων κλπ του ABC

note: Translators, please translate this string as "Report bugs in English via %s", or if there is a LilyPond users list or forum in your language "Report bugs in English via %s or in YOUR_LANG via URI"
en: Report bugs via %s
el: Αναφορά σφαλμάτων (στα Αγγλικά) μέσω %s

en: Update LilyPond input to newer version.  By default, update from the
    version taken from the \version command, to the current LilyPond version.
el: Ενημέρωση της εισαγωγής στο LilyPond σε νεότερη έκδοση. Ως προεπιλογή, ενημέρωση από την
    έκδοση που προκύπτει από την εντολή \version, στην τρέχουσα έκδοση του LilyPond.

en: Examples:
el: Παραδείγματα:

en: Copyright (c) %s by
el: Copyright (c) %s από

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
el: Διανέμεται υπό τους όρους της GNU Γενικής Δημόσιας Άδειας.

en: It comes with NO WARRANTY.
el: Παρέχεται χωρίς ΚΑΜΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ.

en: start from VERSION [default: \version found in file]
el: έναρξη από VERSION [προεπιλογή: \version του αρχείου]

en: edit in place
el: επιτόπου επεξεργασία

en: do not add \version command if missing
el: μην προσθέσετε την εντολή \version αν λείπει

en: force updating \version number to %s
el: επιβολή ενημέρωσης του αριθμού \version σε %s

en: only update \version number if file is modified
el: ενημέρωση του αριθμού έκδοσης \version μόνο αν το αρχείο τροποποιηθεί

en: show rules [default: -f 0, -t %s]
el: εμφάνιση κανόνων [προεπιλογή: -f 0, -t %s]

en: convert to VERSION [default: %s]
el: μετατροπή σε VERSION [προεπιλογή: %s]

en: show warranty and copyright
el: εμφάνιση εγγύησης και πνευματικών δικαιωμάτων

en: Applying conversion:
el: Εφαρμογή μετατροπής:

en: Error while converting
el: Σφάλμα κατά τη μετατροπή

en: Stopping at last successful rule
el: Τερματισμός στον τελευταίο επιτυχή κανόνα

en: Processing `%s'...
el: Επεξεργασία `%s'…

en: %s: Unable to open file
el: %s: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου

en: %s: Unable to determine version.  Skipping
el: %s:  Αδυναμία προσδιορισμού έκδοσης. Παράβλεψη

en: %s: Invalid version string `%s' 
    Valid version strings consist of three numbers, separated by dots, e.g. `2.8.12'
el: %s: Μη έγκυρη ακολουθία έκδοσης `%s' 
    Οι έγκυρες ακολουθίες έκδοσης αποτελούνται από τρεις αριθμούς, διαχωρισμένους με τελείες, π.χ. `2.8.12'

en: Enigma Transport Format is a format used by Coda Music Technology's
    Finale product.  etf2ly converts a subset of ETF to a ready-to-use LilyPond file.
el: Η Enigma Transport Format είναι μια μορφή που χρησιμοποιείται από το πρόγραμμα
    Finale της Coda Music Technology. Το etf2ly μετατρέπει ένα υποσύνολο του ETF σε έτοιμο αρχείο LilyPond.

en: Process LilyPond snippets in hybrid HTML, LaTeX, texinfo or DocBook document.
el: Επεξεργασία κομματιών κώδικα του LilyPond σε υβριδικό έγγραφο HTML, LaTeX, texinfo ή DocBook.

en: Exiting (%d)...
el: Έξοδος (%d)…

en: pipe snippets through FILTER [default: `convert-ly -n -']
el: διοχέτευση κομματιών κώδικα μέσω του FILTER [προεπιλογή: `convert-ly -n -']

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
el: χρήση μορφής εξόδου FORMAT (texi [προεπιλογή], texi-html, latex, html, docbook)

en: add DIR to include path
el: προσθέστε DIR για να συμπεριλάβετε διαδρομή

en: format Texinfo output so that Info will look for images of music in DIR
el: μορφοποίηση εξόδου Texinfo έτσι ώστε το Info θα κοιτάξει για εικόνες της μουσικής στο DIR

en: pad left side of music to align music inspite of uneven bar numbers (in mm)
el: γέμισμα της αριστερής πλευράς της μουσικής για ευθυγράμμιση παρά τους άνισους αριθμούς μέτρων (σε mm)

en: write lily-XXX files to DIR, link into --output dir
el: εγγραφή αρχείων lily-XXX στο DIR, σύνδεση στον --output κατάλογο

en: Load the additional python PACKAGE (containing e.g. a custom output format)
el: Φόρτωση του πρόσθετου πακέτου python PACKAGE (που περιέχει, π.χ. μια προσαρμοσμένη μοερφή εξόδου)

en: write output to DIR
el: εγγραφή εξόδου σε DIR

en: process ly_files using COMMAND FILE...
el: επεξεργασία των ly_files με χρήση COMMAND FILE...

en: Compile snippets in safe mode
el: Μεταγλώττιση των κομματιών κώδικα σε ασφαλή κατάσταση

en: do not fail if no lilypond output is found
el: να μην αποτύχει αν δεν βρεθεί έξοδος του lilypond

en: do not fail if no PNG images are found for EPS files
el: να μην αποτύχει αν δεν βρεθούν εικόνες PNG για τα αρχεία EPS

en: write snippet output files with the same base name as their source file
el: εγγραφή των αρχείων εξόδου αποσπασμάτων κώδικα με το ίδιο βασικό όνομα με το αρχείο προέλευσής τους

en: be verbose
el: αναλυτικά

en: run executable PROG instead of latex, or in
    case --pdf option is set instead of pdflatex
el: να εκτελεστεί το εκτελέσιμο PROG αντί για latex ή στην
    περίπτωση που έχει δοθεί η επιλογή --pdf αντί για pdflatex

en: create PDF files for use with PDFTeX
el: δημιουργία αρχείων PDF για χρήση με το PDFTeX

en: Writing snippets...
el: Εγγραφή κομματιών κώδικα…

en: Processing...
el: Επεξεργασία…

en: All snippets are up to date...
el: Όλα τα κομμάτια είναι ενήμερα…

en: cannot determine format for: %s
el: αδυναμία προσδιορισμού μορφής για: %s

en: %s is up to date.
el: %s είναι ενήμερο.

en: Writing `%s'...
el: Εγγραφή `%s'…

en: Output would overwrite input file; use --output.
el: Η έξοδος θα διέγραφε το αρχείο εισόδου, χρησιμοποιήστε --output.

en: Reading %s...
el: Ανάγνωση %s...

en: Dissecting...
el: Ανάλυση…

en: Compiling %s...
el: Μεταγλώττιση %s…

en: Processing include: %s
el: Η επεξεργασία περιλαμβάνει: %s

en: Removing `%s'
el: Αφαίρεση `%s'

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: error:
el: σφάλμα:

en: Exiting...
el: Έξοδος…

en: %s output to `%s'...
el: %s έξοδος σε `%s'…

en: Convert %s to LilyPond input.
el: Μετατροπή %s σε είσοδο του  LilyPond.

en: print absolute pitches
el: εμφάνιση απόλυτων τονικών υψών

en: quantise note durations on DUR
el: ποσοτικοποίηση των διαρκειών των νοτών στο DUR

en: print explicit durations
el: εμφάνιση ακριβών διαρκειών

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
el: ορισμός κλειδιού: ALT=+διέσεις|-υφέσεις; MINOR=1

en: quantise note starts on DUR
el: ποσοτικοποίηση των ενάρξεων των νοτών στο DUR

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
el: να επιτρέπονται διάρκειες τρίηχων κλπ DUR*NUM/DEN

en: treat every text as a lyric
el: κάθε κείμενο να αντιμετωπίζεται ως στίχοι

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: no files specified on command line.
el: δεν ορίσθηκαν αρχεία στη γραμμή εντολών.

en: Encountered file created by %s, containing wrong beaming information. All beaming information in the MusicXML file will be ignored
el: Βρέθηκε αρχείο που δημιουργήθηκε από %s, που περιέχει λάθος πληροφορίες για τις οριζόντιες γραμμές. Όλες οι πληροφορίες για αυτές στο αρχείο MusicXML θα αγνοηθούν

en: Unprocessed PartGroupInfo %s encountered
el: Προέκυψε ανεπεξέργαστο PartGroupInfo %s

en: Encountered note at %s without type and duration (=%s)
el: Βρέθηκε νότα στο %s χωρίς τύπο και διάρκεια (=%s)

en: Encountered rational duration with denominator %s, unable to convert to lilypond duration
el: Προέκυψε κλασματική διάρκεια με παρονομαστή %s, αδύνατη η μετατροπή σε διάρκεια του lilypond

en: Unable to extract key signature!
el: Μη αναμενόμενη υπογραφή κλειδιού!

en: unknown mode %s, expecting 'major' or 'minor' or a church mode!
el: άγνωστος τρόπος %s, αναμένεται 'μείζονα' ή 'ελάσσονα' ή κάποιος εκκλησιαστικός τρόπος!

en: Encountered unprocessed marker %s
el: Προέκυψε ανεπεξέργαστος δείκτης %s

en: unknown span event %s
el: γεγονός άγνωστης έκτασης %s

en: unknown span type %s for %s
el: άγνωστος τύπος έκτασης %s για %s

en: Unknown metronome mark, ignoring
el: Άγνωστο σημάδι μετρονόμου, αγνόηση

note: TODO: Implement the other (more complex) way for tempo marks!
en: Metronome marks with complex relations (<metronome-note> in MusicXML) are not yet implemented.
el: Σημεία μετρονόμου με πολύπλοκες σχέσεις (<metronome-note> σε MusicXML) δεν έχουν υλοποιηθεί ακόμη.

en: Unable to convert chord type %s to lilypond.
el: Αδυναμία μετατροπής τύπου συγχορδίας %s σε lilypond.

en: drum %s type unknown, please add to instrument_drumtype_dict
el: άγνωστος τύπος τυμπάνου %s, παρακαλώ προσθέστε στο instrument_drumtype_dict

en: cannot find suitable event
el: αδυναμία εύρεσης κατάλληλου γεγονότος

en: Negative skip %s (from position %s to %s)
el: Αρνητική παράβλεψη %s (από τη θέση %s στην %s)

en: Negative skip found: from %s to %s, difference is %s
el: Βρέθηκε αρνητική παράβλεψη: από %s έως %s, η διαφορά είναι %s

en: unexpected %s; expected %s or %s or %s
el: μη αναμενόμενo %s. Αναμενόταν %s ή %s ή %s

en: Encountered closing slur, but no slur is open
el: Βρέθηκε κλείσιμο σύνδεσης προσωδίας αλλά δεν υπάρχει άνοιγμα

en: Cannot have two simultaneous (closing) slurs
el: Δεν μπορεί να υπάρχουν δύο τατυτόχρονες (που να κλείνουν) συνδέσεις προσωδιών

en: Cannot have a slur inside another slur
el: Δεν μπορεί να υπάρχει σύνδεση προσωδίας μέσα σε άλλη σύνδεση

en: Cannot have two simultaneous slurs
el: Δεν μπορεί να υπάρχουν δύο ταυτόχρονες συνδέσεις προσωδίας

en: cannot simultaneously have more than one mode: %s
el: δεν μπορεί να υπάρχουν πάνω από ένας τρόποι ταυτόχρονα: %s

en: Converting to LilyPond expressions...
el: Μετατροπή σε εκφράσεις του LilyPond…

en: Convert MusicXML from FILE.xml to LilyPond input.
    If the given filename is -, musicxml2ly reads from the command line.
el: Μετατροπή MusicXML από FILE.xml σε είσοδο του LilyPond.
    Αν το δοθέν όνομα αρχείου είναι -, το musicxml2ly διαβάζει από τη γραμμή εντολών.

en: Copyright (c) 2005--2020 by
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> and
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>
el: Copyright (c) 2005--2020 από
        Han-Wen Nienhuys <hanwen@xs4all.nl>,
        Jan Nieuwenhuizen <janneke@gnu.org> και
        Reinhold Kainhofer <reinhold@kainhofer.com>

en: use lxml.etree; uses less memory and cpu time
el: χρησιμοποιήστε το lxml.etree. Χρησιμοποιεί λιγότερη μνήμη και χρόνο επεξεργαστή

en: input file is a zip-compressed MusicXML file
el: το αρχείο εισαγωγής είναι ένα συμπιεσμένο με zip αρχείο MusicXML

en: convert pitches in relative mode (default)
el: μετατροπή τονικών υψών σε σχετικό τρόπο (προεπιλογή)

en: convert pitches in absolute mode
el: μετατροπή τονικών υψών σε απόλυτο τρόπο

en: use LANG for pitch names, e.g. 'deutsch' for note names in German
el: χρήση του LANG για τα ονόματα των νοτών, π.χ. 'deutsch' για ονόματα στα Γερμανικά

en: do not convert directions (^, _ or -) for articulations, dynamics, etc.
el: να μη μετατρέπονται οι οδηγίες (^, _ ή -) για άρθρωση, δυναμική κλπ.

en: do not convert exact vertical positions of rests
el: να μη γίνει μετατροπή των απόλυτων κάθετων θέσεων των παύσεων

en: do not convert the exact page layout and breaks
el: να μη γίνει μετατροπή της ακριβούς διάταξης σελίδας και αλλαγών γραμμής

en: do not convert beaming information, use lilypond's automatic beaming instead
el: να μη μετατραπούν οι πληροφορίες για οριζόντιες γραμμές, χρήση της αυτόματης διαδικασίας του lilypond

en: set output filename to FILE, stdout if -
el: ορισμός αρχείου εξόδου σε FILE, stdout if -

en: unknown part in part-list: %s
el: άγνωστο μέρος στην part-list: %s

en: Input is compressed, extracting raw MusicXML data from stdin
el: Το αρχείο εισαγωγής είναι συμπιεσμένο, εξαγωγή ακατέργαστων δεδομένων MusicXML από το stdin

en: Input file %s is compressed, extracting raw MusicXML data
el: Το αρχείο εισαγωγής %s είναι συμπιεσμένο, εξαγωγή ακατέργαστων δεδομένων MusicXML

en: Reading MusicXML from Standard input ...
el: Ανάγνωση MusicXML από την Προκαθορισμένη είσοδο …

en: Reading MusicXML from %s ...
el: Ανάγνωση MusicXML από %s …

en: Output to `%s'
el: Έξοδος σε `%s'

en: Unable to find input file %s
el: Αδυναμία εύρεσης αρχείου εισόδου %s

en: English
el: Αγγλικά

en: Other languages
el: Άλλες γλώσσες

en: option `%s' requires an argument
el: η επιλογή `%s' απαιτεί ένα όρισμα

en: option `%s' does not allow an argument
el: η επιλογή `%s' δεν επιτρέπει όρισμα

en: unrecognized option: `%s'
el: μη αναγνωρίσιμη επιλογή: `%s'

en: invalid argument `%s' to option `%s'
el: μη έγκυρο όρισμα `%s' στην επιλογή `%s'

en: success: %s
el: επιτυχία: %s

en: programming error: %s
el: σφάλμα προγράμματος: %s

en: continuing, cross fingers
el: συνέχεια, σταυρώστε τα δάχτυλά σας

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
el: η λίστα καθορισμού τύπου των σημείων αλλοιώσεως πρέπει να ξεκινά με context-name: %s

en: procedure or context-name expected for accidental rule, found %s
el: αναμενόταν διαδικασία ή context-name για τον κανόνα σημείου αλλοιώσεως, βρέθηκε %s

en: Could not find glyph-name for alteration %s
el: Αδυναμία εύρεσης ονόματος συμβόλου για αλλοίωση %s

en: natural alteration glyph not found
el: δεν βρέθηκε σύμβολο φυσικής αλλοίωσης

en: cannot find font: `%s'
el: αδυναμία εύρεσης γραμματοσειράς: `%s'

en: \applycontext argument is not a procedure
el: το όρισμα \applycontext δεν είναι διεργασία

en: cannot change, already in translator: %s
el: αδυναμία αλλαγής, ήδη στο μεταφραστή: %s

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
el: Axis_group_engraver: η κάθετη ομάδα έχει ήδη γονικό

en: are there two Axis_group_engravers?
el: υπάρχουν δύο Axis_group_engravers;

en: removing this vertical group
el: αφαίρεση αυτής της κάθετης ομάδας

en: an outside-staff object should have a direction, defaulting to up
el: ένα εκτός πενταγράμμου αντικείμενο θα πρέπει να έχει μια κατεύθυνση, προεπιλογή επάνω

en: barcheck failed at: %s
el: έλεγχος διαστολών απέτυχε σε: %s

en: already have a beam
el: ήδη έχει οριζόντια γραμμή

en: unterminated beam
el: μη τερματισμένη γραμμή

en: stem must have Rhythmic structure
el: το στέλεχος πρέπει να έχει δομή Rhythmic

en: stem does not fit in beam
el: το στέλεχος δεν χωράει στην οριζόντια γραμμή

en: beam was started here
el: η οριζόντια γραμμή ξεκίνησε εδώ

en: no feasible beam position
el: ανέφικτη θέση οριζόντιας γραμμής

en: removing beam with no stems
el: αφαίρεση οριζόντιας γραμμής χωρίς στελέχη

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
el: βρέθηκε ανέφικτη αρχική διαμόρφωση: μπορεί να μη βρεθεί καλή κλίση για την οριζόντια γραμμή

en: No spacing entry from %s to `%s'
el: Δεν υπάρχει καταχώρηση απόστασης από %s σε `%s'

en: cannot change `%s' to `%s'
el: αδυναμία αλλαγής `%s' σε `%s'

note: FIXME: constant error message.
en: cannot find context to switch to
el: αδυναμία εύρεσης περιεχομένου για εναλλαγή

note: We could change the current translator's id, but that would make errors hard to catch. last->translator_id_string () = get_change ()->change_to_id_string ();
en: not changing to same context type: %s
el: δεν αλλάζει στον ίδιο τύπο περιεχομένου: %s

note: FIXME: uncomprehensable message
en: none of these in my family
el: κανένα από αυτά στην οικογένειά μου

en: No tremolo to end
el: Δεν υπάρχει τρέμολο για να τερματιστεί

en: unterminated chord tremolo
el: μη τερματισμένο τρέμολο συγχορδίας

en: clef `%s' not found
el: το κλειδί `%s' δεν βρέθηκε

en: unknown cluster style `%s'
el: άγνωστο στυλ συγχορδίας `%s'

en: junking empty cluster
el: απόρριψη άδειας συγχορδίας

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
el: Coherent_ligature_engraver: καθορισμός `spacing-increment=0.01': ptr=%ul

note: if we get to here, just put everything on one line
en: cannot find line breaking that satisfies constraints
el: αδυναμία εύρεσης αλλαγής γραμμής που να ικανοποιεί τους περιορισμούς

en: need symbol arguments for \override and \revert
el: χρειάζονται ορίσματα συμβόλων για \override και \revert

en: cannot find or create new `%s'
el: αδυναμία εύρεσης ή δημιουργίας νέου `%s'

en: cannot find or create `%s' called `%s'
el: αδυναμία εύρεσης ή δημιουργίας `%s' με όνομα `%s'

en: Invalid CreateContext event: Cannot create %s context
el: Άκυρο γεγονός CreateContext: Αδυναμία δημιουργίας περιεχομένου %s

en: cannot find or create: `%s'
el: αδυναμία εύρεσης ή δημιουργίας `%s'

en: custos `%s' not found
el: δεν βρέθηκε το custos `%s'

en: Event class should be a symbol
el: Η κλάση του γεγονότος θα έπρεπε να είναι σύμβολο

en: Unknown event class %s
el: Άγνωστη κλάση γεγονότος %s

en: dot `%s' not found
el: τελεία `%s' δεν βρέθηκε

en: cannot find start of (de)crescendo
el: αδυναμία εύρεσης αρχής του (ντε)κρεσέντο

en: already have a decrescendo
el: υπάρχει ήδη ντεκρεσέντο

en: already have a crescendo
el: υπάρχει ήδη κρεσέντο

en: cresc starts here
el: το κρεσέντο αρχίζει εδώ

en: unterminated (de)crescendo
el: μη τερματισμένο (ντε)κρεσέντο

en: already have an episema
el: ήδη έχει επίσημα

en: cannot find start of episema
el: αδυναμία εύρεσης αρχής επισήματος

en: unterminated episema
el: μη τερματισμένη επίσημα

en: unterminated extender
el: μη τερματισμένη επέκταση

en: failed adding font directory: %s
el: αποτυχία προσθήκης καταλόγου γραμματοσειράς: %s

en: adding font directory: %s
el: προσθήκη καταλόγου γραμματοσειράς: %s

en: failed adding font file: %s
el: αποτυχία προσθήκης αρχείου γραμματοσειράς: %s

en: adding font file: %s
el: προσθήκη αρχείου γραμματοσειράς: %s

en: Initializing FontConfig...
el: Αρχικοποίηση FontConfig…

en: Building font database...
el: Κατασκευή βάσης δεδομένων γραμματοσειρών…

en: infinity or NaN encountered while converting Real number
el: βρέθηκε άπειρο ή αοριστία κατά τη μετατροπή πραγματικού αριθμού

en: setting to zero
el: ορισμός σε μηδέν

en: Found infinity or nan in output. Substituting 0.0
el: Βρέθηκε άπειρο ή αοριστία στο αποτέλεσμα. Αντικατάσταση από 0.0

en: unterminated glissando
el: μη τερματισμένο γκλισάντο

en: no music found in score
el: δεν βρέθηκε μουσική στην παρτιτούρα

en: Interpreting music...
el: Ερμηνεία μουσικής…

en: elapsed time: %.2f seconds
el: χρόνος που πέρασε: %.2f δευτερόλεπτα

en: \%s ignored
el: \%s αγνοήθηκε

en: implied \%s added
el: υπονοούμενο \%s προστέθηκε

note: ligature may not start with 2nd head of pes or flexa
en: cannot apply `\~' on first head of ligature
el: αδυναμία εφαρμογής `\~' στην πρώτη κεφαλή της λιγκατούρας

note: (pitch == prev_pitch)
en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
el: αδυναμία εφαρμογής `\~' σε κεφαλές με ταυτόσημο τονικό ύψος

en: Unknown interface `%s'
el: Άγνωστη διεπαφή `%s'

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
el: Το Grob `%s' δεν έχει διεπαφή για την ιδιότητα `%s'

en: cyclic dependency: calculation-in-progress encountered for #'%s (%s)
el: κυκλική εξάρτηση: υπολογισμός σε εξέλιξη βρέθηκε για #'%s (%s)

en: Infinity or NaN encountered
el: Βρέθηκε άπειρο ή αοριστία

en: decrescendo too small
el: πολύ μικρό ντεκρεσέντο

en: do not have that many brackets
el: μην βάζετε τόσες πολλές αγκύλες

en: conflicting note group events
el: συγκρουόμενα γεγονότα ομάδων νοτών

en: removing unterminated hyphen
el: αφαίρεση μη τερματισμένης ένωσης

en: unterminated hyphen; removing
el: μη τερματισμένη ένωση, αφαίρεση

en: cannot find file: `%s'
el: αδυναμία εύρεσης αρχείου: `%s'

en: (search path: `%s')
el: (διαδρομή αναζήτησης: `%s')

en: position unknown
el: άγνωστη θέση

en: No glyph found for alteration: %s
el: Δεν βρέθηκε σύμβολο για την αλλοίωση: %s

en: alteration not found
el: δεν βρέθηκε αλλοίωση

en: cannot find start of ligature
el: αδυναμία εύρεσης αρχής λιγκατούρας

en: already have a ligature
el: υπάρχει ήδη λιγκατούρα

en: no right bound
el: δεν υπάρχει δεξί όριο

en: no left bound
el: δεν υπάρχει αριστερό όριο

en: unterminated ligature
el: μη τερματισμένη λιγκατούρα

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
el: αγνόηση παύσης: η λιγκατούρα δεν μπορεί να περιέχει παύση

en: ligature was started here
el: η λιγκατούρα ξεκίνησε εδώ

en: (load path: `%s')
el: (διαδρομή φόρτωσης: `%s')

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
el: αδυναμία εύρεσης τύπου ιδιότητας - έλεγχος για `%s' (%s).

en: perhaps a typing error?
el: ίσως τυπογραφικό σφάλμα;

en: doing assignment anyway
el: εκτέλεση εργασίας έτσι κι αλλιώς

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
el: έλεγχος τύπου για `%s' απέτυχε. Η τιμή `%s' πρέπει να είναι τύπου `%s'

en: include files are not allowed in safe mode
el: δεν επιτρέπεται να συμπεριλαμβάνονται αρχεία σε κατάσταση ασφαλούς λειτουργίας

en: identifier name is a keyword: `%s'
el: το όνομα ταυτοποιητή είναι μια λέξη κλειδί: `%s'

en: error at EOF: %s
el: σφάλμα στο EOF: %s

en: Changing working directory to: `%s'
el: Αλλαγή καταλόγου εργασίας σε: `%s'

en: cannot find init file: `%s'
el: αδυναμία εύρεσης αρχείου init: `%s'

en: Processing `%s'
el: Επεξεργασία `%s'

en: ly:parser-parse-string is only valid with a new parser.  Use ly:parser-include-string instead.
el: το ly:parser-parse-string είναι έγκυρο μόνο με νέο αναλυτή. Χρησιμοποιήστε το ly:parser-include-string στη θέση του.

en: Parsing...
el: Ανάλυση…

en: braces do not match
el: οι αγκύλες δεν ταιριάζουν

en: cannot find Voice `%s'
el: αδυναμία εύρεσης Φωνής `%s'

en: Lyric syllable does not have note. Use \lyricsto or associatedVoice.
el: Η συλλαβή στίχου δεν έχει νότα. Χρησιμοποιήστε το \lyricsto ή το associatedVoice.

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό. Καλύπτεται από την GNU General Public
    License και είστε ευπρόσδεκτος να το αλλάξετε και/ή να διανείμετε αντίγραφά του
    υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Καλέστε ως `%s --warranty' για
     περισσότερες πληροφορίες.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License version 2
    as published by the Free Software Foundation.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
el:     Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό. Μπορείτε να το αναδιανείμετε και/ή
    να το τροποποιήσετε υπό τους όρους της GNU General Public License έκδοση 2
    όπως δημοσιεύεται από το Free Software Foundation.
    
        Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα είναι χρήσιμο,
    αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ, χωρίς ούτε καν υπονοούμενη εγγύηση
    ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε την GNU
    General Public License for more details.
    
        Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της
    GNU General Public License μαζί με αυτό το πρόγραμμα. Αν όχι γράψτε στο Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.

en: set Scheme option SYM to VAL (default: #t).
    Use -dhelp for help.
el: ορισμός της επιλογής Σχήματος SYM σε VAL (default: #t).
    Χρησιμοποιήστε το -dhelp για βοήθεια.

en: evaluate scheme code
el: αξιολόγηση κώδικα σχήματος

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
el: απόρριψη FORMAT,... Επίσης ως ξεχωριστές επιλογές:

en: generate PDF (default)
el: δημιουργία PDF (προεπιλογή)

en: generate PNG
el: δημιουργία PNG

en: generate PostScript
el: δημιουργία PostScript

en: dump header field FIELD to file
    named BASENAME.FIELD
el: απόθεση του πεδίου κεφαλίδας FIELD στο αρχείο
    με όνομα BASENAME.FIELD

en: add DIR to search path
el: προσθήκη DIR στη διαδρομή αναζήτησης

en: use FILE as init file
el: χρήση FILE ως αρχείου αρχικοποίησης

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
el: chroot σε JAIL, γίνετε USER:GROUP
    και cd στο DIR

en: write output to FILE (suffix will be added)
el: εγγραφή εξόδου στο FILE (η επέκταση θα προστεθεί)

en: relocate using directory of lilypond program
el: επανατοποθέτηση με χρήση του καταλόγου του προγράμματος lilypond

note: Do not update the copyright years here, run `make grand-replace'
en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
el: Copyright (c) %s από
    %s  και άλλους.

note: No version number or newline here.  It confuses help2man.
en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
el: Χρήση: %s [OPTION]... FILE...

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
el: Στοιχειοθέτηση μουσικής και/ή παραγωγή MIDI από FILE.

en: LilyPond produces beautiful music notation.
el: Το LilyPond παράγει όμορφη μουσική σημειογραφία.

en: For more information, see %s
el: Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε %s

en: Options:
el: Επιλογές:

en: expected %d arguments with jail, found: %u
el: αναμένονταν %d ορίσματα με το jail, βρέθηκαν: %u

en: no such user: %s
el: δεν υπάρχει τέτοιος χρήστης: %s

en: cannot get user id from user name: %s: %s
el: αδυναμία λήψης id χρήστη από το όνομα χρήστη: %s: %s

en: no such group: %s
el: δεν υπάρχει τέτοια ομάδα: %s

en: cannot get group id from group name: %s: %s
el: αδυναμία λήψης id ομάδας από το όνομα ομάδας: %s: %s

en: cannot chroot to: %s: %s
el: αδυναμία chroot σε: %s: %s

en: cannot change group id to: %d: %s
el: αδυναμία αλλαγής id ομάδας σε: %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
el: αδυναμία αλλαγής id χρήστη σε: %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
el: αδυναμία αλλαγής καταλόγου εργασίας σε: %s: %s

en: exception caught: %s
el: βρέθηκε εξαίρεση: %s

note: FIXME: constant error message.
en: rehearsalMark must have integer value
el: το rehearsalMark πρέπει να έχει ακέραια τιμή

en: mark label must be a markup object
el: η ετικέτα σήμανσης πρέπει να είναι αντικείμενο επισήμανσης

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
el: λιγκατούρα με λιγότερες από 2 κεφαλές -> παράβλεψη

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
el: αδυναμία καθορισμού νότας έναρξης λιγκατούρας -> παράβλεψη

en: single note ligature - skipping
el: λιγκατούρα μονής νότας -> παράβλεψη

en: prime interval within ligature -> skipping
el: περιττό διάστημα εντός λιγκατούρας -> παράβλεψη

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
el: μετρική λιγκατούρα: διάρκεια καμία από Mx, L, B, S -> παράβλεψη

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
el: το ολόκληρο (semibrevis - μετρικής σημειογραφίας) πρέπει να ακολουθείται από άλλο ένα -> παράβλεψη

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
el: τα ολόκληρα (semibreves - μετρικής σημειογραφίας) εμφανίζονται στην αρχή μιας λιγκατούρας,
    και μπορεί να υπάρχει μόνο κανένα ή δύο από αυτά

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
el: μη έγκυρος τερματισμός λιγκατούρας:
    όταν η τελευταία νότα είναι ένα χαμηλότερο brevis (διπλό ολόκληρο μετρικής σημειογραφίας),
    η προτελευταία νότα πρέπει να είναι άλλο ένα,
    ή η λιγκατούρα πρέπει να είναι LB ή SSB

en: unexpected case fall-through
el: μη αναμενόμενη περίπτωση κατάρρευσης

en: Mensural_ligature: unexpected case fall-through
el: Mensural_ligature: μη αναμενόμενη περίπτωση

en: no such MIDI instrument: `%s'
el: δεν υπάρχει τέτοιο όργανο MIDI: `%s'

en: cannot open for write: %s: %s
el: αδυναμία ανοίγματος για εγγραφή: %s: %s

en: cannot write to file: `%s'
el: αδυναμία εγγραφής σε αρχείο: `%s'

en: Calculating line breaks...
el: Υπολογισμός αλλαγών γραμμής…

en: Calculating page breaks...
el: Υπολογισμός αλλαγών σελίδας…

en: Sending non-event to context
el: Αποστολή μη-γεγονότος στο περιεχόμενο

en: octave check failed; expected "%s", found: "%s"
el: έλεγχος οκτάβας απέτυχε, αναμενόταν «%s», βρέθηκε: «%s»

en: (normalized pitch)
el: (κανονικοποιημένο τονικό ύψος)

en: Transposing %s by %s makes alteration larger than double
el: Μετάθεση του %s κατά %s κάνει την αλλοίωση μεγαλύτερη από διπλή

en: unknown crescendo style: %s
    defaulting to hairpin.
el: άγνωστο στυλ κρεσέντο: %s
    χρήση προεπιλεγμένης φουρκέτας.

en: unterminated %s
el: μη τερματισμένο/η %s

en: cannot add text scripts to individual note heads
el: αδυναμία προσθήκης κειμένων σε μεμονωμένες κεφαλές νοτών

en: no placement found for fingerings
el: δεν βρέθηκε τοποθέτηση για δακτυλισμούς

en: placing below
el: τοποθέτηση κάτω

en: ignoring too many clashing note columns
el: αγνόηση υπερβολικά πολλών συγκρουόμενων στηλών με νότες

en: cannot have note heads and rests together on a stem
el: δεν γίνεται να υπάρχουν κεφαλές νοτών και παύσεων μαζί σε ένα στέλεχος

en: none of note heads `%s' or `%s' found
el: δεν βρέθηκε καμμία από τις κεφαλές νοτών `%s' ή `%s'

en: NoteEvent without pitch
el: NoteEvent χωρίς τονικό ύψος

en: cannot allocate %lu bytes
el: αδυναμία εκχώρησης %lu bytes

en: cannot load font table: %s
el: αδυναμία φόρτωσης πίνακα γραμματοσειρών: %s

en: Free type error: %s
el: Σφάλμα ελεύθερης πληκτρολόγησης: %s

en: unsupported font format: %s
el: μη υποστηριζόμενη μορφή γραμματοσειράς: %s

en: error reading font file %s: %s
el: σφάλμα ανάγνωσης αρχείου γραμματοσειράς %s: %s

en: FT_Get_Glyph_Name () Freetype error: %s
el: FT_Get_Glyph_Name () Σφάλμα Freetype: %s

en: Invalid index for character
el: Μη έγκυρος δείκτης για χαρακτήρας

en: FT_Get_Glyph_Name () error: %s
el: FT_Get_Glyph_Name () σφάλμα: %s

note: find out the ideal number of pages
en: Finding the ideal number of pages...
el: Εύρεση του ιδανικού αριθμού σελίδων…

en: Fitting music on 1 page...
el: Ταίριασμα μουσικής σε 1 σελίδα…

en: Fitting music on %d pages...
el: Ταίριασμα μουσικής σε %d σελίδες…

en: Fitting music on %d or %d pages...
el: Ταίριασμα μουσικής σε %d ή %d σελίδες…

en: trying %d systems
el: δοκιμή %d συστημάτων

en: best score for this sys-count: %f
el: καλύτερη παρτιτούρα για αυτό το sys-count: %f

en: Drawing systems...
el: Σχεδιασμός συστημάτων…

en: margins do not fit with line-width, setting default values
el: τα περιθώρια δεν ταιριάζουν με το line-width, χρήση των προεπιλεγμένων τιμών

en: systems run off the page due to improper paper settings, setting default values
el: τα συστήματα βγαίνουν εκτός σελίδας λόγω ακατάλληλων ρυθμίσεων χαρτιού, χρήση των προεπιλεγμένων τιμών

en: ignoring min-systems-per-page and max-systems-per-page because systems-per-page was set
el: αγνοούνται τα min-systems-per-page και max-systems-per-page επειδή έχει ορισθεί το systems-per-page

en: min-systems-per-page is larger than max-systems-per-page, ignoring both values
el: το min-systems-per-page είναι μεγαλύτερο από το max-systems-per-page, θα αγνοηθούν και οι δύο τιμές

en: couldn't fit music on page: overflow is %f
el: αδυναμία να χωρέσει η μουσική στη σελίδα: το επιπλέον είναι %f

en: compressing music to fit
el: συμπίεση της μουσικής για να χωρέσει

en: staff-affinities should only decrease
el: το staff-affinities θα πρέπει μόνο να μειώνεται

en: page-turn-page-breaking: breaking from %d to %d
el: page-turn-page-breaking: αλλαγή από %d σε %d

en: cannot fit the first page turn onto a single page.  Consider setting first-page-number to an even number.
el: αδυναμία να χωρέσει η πρώτη αλλαγή σελίδας σε μία σελίδα. Σκεφθείτε να ορίσετε το first-page-number σε ζυγό αριθμό.

en: Calculating page and line breaks (%d possible page breaks)...
el: Υπολογισμός αλλαγών σελίδας και γραμμής (%d δυνατές αλλαγές σελίδας)…

en: break starting at page %d
el: αλλαγή που αρχίζει στη σελίδα %d

en: 	system count: %d
el: 	system καταμέτρηση: %d

en: 	page count: %d
el: 	page καταμέτρηση: %d

en: 	previous break: %d
el: 	previous αλλαγή: %d

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%0X, file %s
el: Το σύμβολο δεν έχει όνομα αλλά η γραμματοσειρά υποστηρίζει ονόματα συμβόλων.
    Παράβλεψη συμβόλου U+%0X, αρχείο %s

en: no PostScript font name for font `%s'
el: δεν υπάρχει PostScript όνομα γραμματοσειράς για τη γραμματοσειρά `%s'

en: FreeType face has no PostScript font name
el: Το FreeType face δεν έχει όνομα γραμματοσειράς PostScript

en: program option -dprint-pages not supported by backend `%s'
el: η επιλογή προγράμματος -dprint-pages δεν υποστηρίζεται από το σύστημα υποστήριξης `%s'

en: program option -dpreview not supported by backend `%s'
el: η επιλογή προγράμματος -dpreview δεν υποστηρίζεται από το σύστημα υποστήριξης `%s'

en: forced break was overridden by some other event, should you be using bar checks?
el: η εξαναγκασμένη αλλαγή παρακάμφθηκε από κάποιο άλλο γεγονός, μήπως θα έπρεπε να χρησιμοποιείτε ελέγχους μέτρων;

en: Layout output to `%s'...
el: Εξαγωγή διάταξης σε `%s'…

en: Element count %d (spanners %d)
el: Καταμέτρηση στοιχείων %d (αλλαγές ρυθμικής αγωγής %d)

en: Preprocessing graphical objects...
el: Προεπεξεργασία γραφικών αντικειμένων…

en: GUILE signaled an error for the expression beginning here
el: Το GUILE επεσήμανε ένα λάθος για την έκφραση που αρχίζει εδώ

en: trying to use \partial after the start of a piece
el: προσπάθεια χρήσης του \partial μετά την αρχή ενός κομματιού

en: unterminated percent repeat
el: μη τερματισμένη ποσοστιαία επανάληψη

en: Track...
el: Κομμάτι…

en: MIDI channel wrapped around
el: Κανάλι MIDI περιτυλιγμένο

en: remapping modulo 16
el: αναχαρτογράφηση modulo 16

en: MIDI output to `%s'...
el: Έξοδος MIDI σε `%s'…

en: unterminated phrasing slur
el: μη τερματισμένο λεγκάτο φράσης

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
el: αναμένονται 3 χορδές για πεντάλ πιάνου, βρέθηκαν: %ld

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
el: αδυναμία εύρεσης αρχής πεντάλ πιάνου: `%s'

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
el: αδυναμία εύρεσης αγκύλης για αρχή πεντάλ πιάνου: `%s'

en: no such internal option: %s
el: δεν υπάρχει τέτοια εσωτερική επιλογή: %s

en: not a grob name, `%s'
el: δεν είναι όνομα grob, `%s'

en: Failed octave check, got:
el: Αποτυχία ελέγχου οκτάβας, προέκυψε:

en: Setting %s to %s
el: Ορισμός %s σε %s

en: no such file: %s for %s
el: δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο: %s για %s

en: no such directory: %s for %s
el: δεν υπάρχει τέτοιος κατάλογος: %s για %s

en: %s=%s (prepend)
el: %s=%s (προηγείται)

en: not relocating, no %s/ or current/ found under %s
el: μη επανατοποθέτηση, δεν βρέθηκε  %s/ ή current/ κάτω από το %s

en: Relocation: compile datadir=%s, new datadir=%s
el: Επανατοποθέτηση: compile datadir=%s, νέο datadir=%s

en: Relocation: framework_prefix=%s
el: Επανατοποθέτηση: framework_prefix=%s

en: Relocation: is absolute: argv0=%s
el: Επανατοποθέτηση: είναι απόλυτο: argv0=%s

en: Relocation: from cwd: argv0=%s
el: Επανατοποθέτηση: από cwd: argv0=%s

en: Relocation: from PATH=%s
    argv0=%s
el: Επανατοποθέτηση: από PATH=%s
    argv0=%s

en: LILYPONDPREFIX is obsolete, use LILYPOND_DATADIR
el: Το LILYPONDPREFIX είναι παρωχημένο, χρησιμοποιήστε το LILYPOND_DATADIR

en: Relocation file: %s
el: Αρχείο επανατοποθέτησης: %s

en: cannot open file: `%s'
el: αδυναμία ανοίγματος αρχείου: `%s'

en: Unknown relocation command %s
el: Άγνωστη εντολή επανατοποθέτησης %s

en: rhythmic head is not part of a rhythmic column
el: η κεφαλή του ρυθμού δεν είναι μέρος ρυθμικής στήλης

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
el: αδυναμία επίλυσης σύγκρουσης παύσεων: δεν ορίσθηκε η διεύθυνση των παύσεων

en: too many colliding rests
el: πάρα πολλές συγκρουόμενες παύσεις

en: rest `%s' not found
el: η παύση `%s' δεν βρέθηκε

en: cannot find `%s'
el: αδυναμία εύρεσης `%s'

en: Music font has not been installed properly.
el: Η γραμματοσειρά μουσικής δεν έχει εγκατασταθεί σωστά.

en: Search path `%s'
el: Αναζήτηση διαδρομής `%s'

en: Aborting
el: Ακύρωση

en: already have music in score
el: υπάρχει ήδη μουσική στην παρτιτούρα

en: this is the previous music
el: αυτή είναι η προηγούμενη μουσική

en: errors found, ignoring music expression
el: βρέθηκαν σφάλματα, θα αγνοηθεί η μουσική έκφραση

note: FIXME:
en: do not know how to interpret articulation:
el: δεν γνωρίζω πως να ερμηνεύσω την άρθρωση:

en:  scheme encoding:
el: κωδικοποίηση σχήματος:

en: direction of %s invalid: %d
el: μη έγκυρη διεύθυνση του %s: %d

en: unterminated slur
el: μη τερματισμένο λεγκάτο

en: cannot end slur
el: αδυναμία τελειώματος λεγκάτο

en: Ignoring grob for slur: %s. avoid-slur not set?
el: Αγνόηση του grob για το λεγκάτο: %s. το avoid-slur δεν ορίσθηκε;

en: expected to read %d characters, got %d
el: αναμένονταν ανάγνωση %d χαρακτήρων, λήφθηκαν %d

en: No spring between column %d and next one
el: Δεν υπάρχει μετάβαση μεταξύ της στήλης %d και της επόμενης

en: tremolo duration is too long
el: η διάρκεια του τρέμολο είναι πολύ μεγάλη

note: FIXME:
en: adding note head to incompatible stem (type = %d)
el: προσθήκη κεφαλής νότας σε μη συμβατό στέλεχος (τύπος=%d)

en: maybe input should specify polyphonic voices
el: ίσως η εισαγωγή θα έπρεπε να ορίζει πολυφωνικές φωνές

en: weird stem size, check for narrow beams
el: περίεργο μέγεθος στελέχους, έλεγχος για στενές γραμμές

en: flag `%s' not found
el: η σημαία `%s' δεν βρέθηκε

en: flag stroke `%s' not found
el: η σημαία του χτύπου `%s' δεν βρέθηκε

en: Element count %d
el: Καταμέτρηση στοιχείων %d

en: Grob count %d
el: Καταμέτρηση grob %d

en: cannot find start of text spanner
el: αδυναμία εύρεσης αρχής ενδεικτικού διάρκειας

en: already have a text spanner
el: υπάρχει ήδη ενδεικτικό διάρκειας κειμένου

en: unterminated text spanner
el: μη τερματισμένο ενδεικτικό διάρκειας κειμένου

en: unterminated tie
el: μη τερματισμένη σύνδεση

en: lonely tie
el: μοναχική σύνδεση διαρκείας

note: Todo: should make typecheck? OTOH, Tristan Keuris writes 8/20 in his Intermezzi.
en: strange time signature found: %d/%d
el: βρέθηκε περίεργο μέτρο: %d/%d

note: If there is no such symbol, we default to the numbered style. (Here really with a warning!)
en: time signature symbol `%s' not found; reverting to numbered style
el: το σύμβολο `%s' για το ρυθμό δεν βρέθηκε, αλλαγή σε αριθμημένο στυλ

en: unknown translator: `%s'
el: άγνωστος μεταφραστής: `%s'

en: fatal error. Couldn't find type: %s
el: κρίσιμο σφάλμα. Αδυναμία εύρεσης τύπου: %s

en: cannot find: `%s'
el: αδυναμία εύρεσης: `%s'

en: Two simultaneous %s events, junking this one
el: Δύο ταυτόχρονα γεγονότα %s, απόρριψη αυτού εδώ

en: Previous %s event here
el: Προηγούμενο γεγονός %s εδώ

en: font index %d too large for font `%s', using index 0
el: ο δείκτης γραμματοσειράς %d είναι πολύ μεγάλος για τη γραμματοσειρά `%s', γίνεται χρήση του δείκτη 0

en: font index must be non-negative, using index 0
el: ο δείκτης γραμματοσειράς πρέπει να είναι μη-αρνητικός, γίνεται χρήστη του δείκτη 0

en: No tuplet to end
el: Δεν υπάρχει τρίηχο κλπ για τερματισμό

en: ignored prefix(es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
el: αγνοήθηκε το πρόσημο/α `%s' αυτής της κεφαλής σύμφωνα με περιορισμούς του επιλεγμένου στυλ λιγκατούρας

en: Vaticana_ligature_engraver: setting `spacing-increment = %f': ptr =%ul
el: Vaticana_ligature_engraver: ορισμός `spacing-increment = %f': ptr =%ul

en: flexa-height undefined; assuming 0
el: flexa-height μη καθορισμένο, υποθέτουμε 0

en: ascending vaticana style flexa
el: ανοδική flexa σε στυλ vaticana

en: Vaticana_ligature: zero join (delta_pitch == 0)
el: Vaticana_ligature: μηδενική ένωση (delta_pitch == 0)

note: fixme: be more verbose.
en: cannot end volta spanner
el: αδυναμία τερματισμού ενδεικτικού φοράς

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
el: υπάρχει ήδη ενδεικτικό φοράς, πρόωρος τερματισμός αυτού

en: also already have an ended spanner
el: επίσης υπάρχει ήδη ένα τερματισμένο ενδεικτικό διάρκειας

en: giving up
el: παραίτηση

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
el: το \paper δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο \score, χρήση του \layout αντ' αυτού

en: need \paper for paper block
el: χρειάζεται το \paper για μπλοκ χαρτιού

en: only \consists takes non-string argument.
el: μόνο το \consists δέχεται όρισμα που δεν είναι ακολουθία.

en: Grob name should be alphanumeric
el: Το όνομα του Grob πρέπει να είναι αλφαριθμητικό

en: second argument must be pitch list
el: το δεύτερο όρισμα πρέπει να είναι λίστα τονικών υψών

en: have to be in Lyric mode for lyrics
el: πρέπει να είναι σε κατάσταση Στίχων για στίχους

en: expecting string as script definition
el: αναμένεται αλφαριθμητικό ως ορισμός script

en: not a duration: %d
el: δεν είναι διάρκεια: %d

en: have to be in Note mode for notes
el: πρέπει να είναι σε κατάσταση Νοτών για νότες

en: have to be in Chord mode for chords
el: πρέπει να είναι σε κατάσταση Συγχορδίας για συγχορδίες

en: stray UTF-8 BOM encountered
el: βρέθηκε άσχετο UTF-8 BOM

en: Skipping UTF-8 BOM
el: Παράβλεψη του UTF-8 BOM

en: Renaming input to: `%s'
el: Μετονομασία εισαγωγής σε: `%s'

en: quoted string expected after \version
el: αναμένεται αλφαριθμητικό σε εισαγωγικά μετά το \version

en: quoted string expected after \sourcefilename
el: αλφαριθμητικό σε εισαγωγικά αναμενόταν μετά το \sourcefilename

en: integer expected after \sourcefileline
el: αναμενόταν ακέραιος μετά το \sourcefileline

en: EOF found inside a comment
el: βρέθηκε EOF μέσα σε σχόλιο

en: \maininput not allowed outside init files
el: το \maininput δεν επιτρέπεται έξω από αρχεία αρχικοποίησης

en: wrong or undefined identifier: `%s'
el: εσφαλμένος ή μη καθορισμένος ταυτοποιητής: `%s'

note: backup rule
en: end quote missing
el: λείπει το εισαγωγικό κλεισίματος

en: Brace found at end of lyric.  Did you forget a space?
el: Βρέθηκε αγκύλη στο τέλος του στίχου. Ξεχάσατε ένα κενό διάστημα;

en: Brace found at end of markup.  Did you forget a space?
el: Βρέθηκε αγκύλη στο τέλος της επισήμανσης. Ξεχάσατε ένα κενό διάστημα;

en: invalid character: `%c'
el: μη έγκυρος χαρακτήρας: `%c'

en: unknown escaped string: `\%s'
el: άγνωστο αλφαριθμητικό με χαρακτήρες διαφυγής: `\%s'

en: file too old: %s (oldest supported: %s)
el: πολύ παλιό αρχείο: %s (το παλιότερο υποστηριζόμενο είναι: %s)

en: consider updating the input with the convert-ly script
el: σκεφτείτε να ενημερώσετε την εισαγωγή με το script convert-ly

en: program too old: %s (file requires: %s)
el: το πρόγραμμα είναι πολύ παλιό: %s (το αρχείο απαιτεί: %s)

en: Invoking `~a'...
el: Κλήση `~a'…

en: `~a' failed (~a)
el: `~a' απέτυχε (~a)

en: Converting to `~a'...
el: Μετατροπή σε `~a'…

note: Do not try to guess the name of the png file, GS produces PNG files like BASE-page%d.png.
en: Converting to ~a...
el: Μετατροπή σε ~a…

en: Writing header field `~a' to `~a'...
el: Εγγραφή του πεδίου κεφαλίδας `~a' σε `~a'…

en: missing stencil expression `~S'
el: λείπει η έκφραση stencil `~S'

en: Spurious garbage following chord: ~A
el: Άχρηστα σκουπίδια ακολουθούν τη συγχορδία: ~A

en: symbol ~S redefined
el: το σύμβολο ~S επανακαθορίσθηκε

en: All classes must be the last in their matrilineal line.
el: Όλες οι κλάσεις πρέπει να είναι οι τελευταίες στη μητρική τους γραμμή.

en: All classes must have a well-defined pedigree in the existing class hierarchy.
el: Όλες οι κλάσεις πρέπει να έχουν καλά καθορισμένη γενεαλογία στην υπάρχουσα ιεραρχία κλάσεων.

en: event class ~A seems to be unused
el: η κλάση γεγονότων ~A φαίνεται να μη χρησιμοποιείται

note: should be programming-error
en: translator listens to nonexisting event class ~A
el: ο μεταφραστής ακούει στη μη υπάρχουσα κλάση γεγονότων ~A

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
el: δεν βρέθηκαν πεντάγραμμα στην επισήμανση \score, έχει μπλοκ \layout;

en: Cannot find glyph ~a
el: Αδυναμία εύρεσης συμβόλου ~a

en: no brace found for point size ~S
el: δεν βρέθηκε αγκύλη για μέγεθος σημείου ~S

en: defaulting to ~S pt
el: εφαρμογή προεπιλογής σε ~S pt

en: not a valid duration string: ~a
el: μη έγκυρο αλφαριθμητικό διάρκειας: ~a

en: symbol expected: ~S
el: αναμενόταν σύμβολο: ~S

en: cannot find music object: ~S
el: αδυναμία εύρεσης μουσικού αντικειμένου: ~S

en: unknown repeat type `~S'
el: άγνωστος τύπος επανάληψης `~S'

en: See define-music-types.scm for supported repeats
el: Βλέπε define-music-types.scm για υποστηριζόμενες επαναλήψεις

en: pair expected in doc ~s
el: αναμενόταν ζευγάρι στο έγγραφο ~s

en: cannot find interface for property: ~S
el: αδυναμία εύρεσης διεπαφής για την ιδιότητα: ~S

en: unknown Grob interface: ~S
el: άγνωστη διεπαφή Grob: ~S

en: Processing ~S...
el: Επεξεργασία ~S…

en: Writing ~S...
el: Εγγραφή ~S…

en: cannot find description for property ~S (~S)
el: αδυναμία εύρεσης περιγραφής για την ιδιότητα ~S (~S)

en: flag stroke `~a' or `~a' not found
el: η σημαία χτύπου `~a' ή `~a' δεν βρέθηκε

en: Writing ~a...
el: Εγγραφή ~a…

en: cannot embed ~S=~S
el: αδυναμία ενσωμάτωσης ~S=~S

en: cannot extract file matching ~a from ~a
el: αδυναμία εξαγωγής αρχείου που να ταιριάζει ~a από ~a

en: do not know how to embed ~S=~S
el: δεν γνωρίζω πως να ενσωματώσω ~S=~S

en: do not know how to embed font ~s ~s ~s
el: δεν γνωρίζω πως να ενσωματώσω τη γραμματοσειρά ~s ~s ~s

en: 
    The PostScript backend does not support the
    system-by-system output.  For that, use the EPS backend instead,
    
      lilypond -dbackend=eps FILE
    
    If have cut & pasted a lilypond fragment from a webpage, be sure
    to only remove anything before
    
      %% ****************************************************************
      %% Start cut-&-pastable-section
      %% ****************************************************************
el: 
    Το PostScript backend δεν υποστηρίζει κατά σύστημα
    έξοδο. Για αυτό, χρησιμοποιήστε το EPS backend,
    
      lilypond -dbackend=eps FILE
    
    Αν έχετε αποκόψει και επικολλήσει ένα τμήμα lilypond από μια ιστοσελίδα, βεβαιωθείτε
    ότι αφαιρέσατε μόνο οτιδήποτε πριν
    
      %% ****************************************************************
      %% Start cut-&-pastable-section
      %% ****************************************************************

en: Updating font into: ~a
el: Ενημέρωση γραμματοσειράς σε: ~a

en: Writing graph `~a'...
el: Εγγραφή διαγράμματος `~a'…

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
el: Σφάλμα στην ποσοτικοποίηση στελεχών. Αναμένονταν (~S,~S) βρέθηκαν ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
el: Σφάλμα στην ποσοτικοποίηση στελεχών. Αναμένονταν ~S 0, βρέθηκαν ~S.

en: Find the index between @var{start} and @var{end} (an integer)
    which will produce the closest match to @var{target-val} when
    applied to function @var{getter}.
el: Εύρεση του δείκτη  μεταξύ @var{start} και @var{end} (ακέραιος)
    που θα παράγει το εγγύτερο αποτέλεσμα στο @var{target-val} όταν
    εφαρμοσθεί στη συνάρτηση @var{getter}.

en: unknown unit: ~S
el: άγνωστη μονάδα: ~S

en: warning:
el: προειδοποίηση:

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
el: δεν βρέθηκε δήλωση \version, παρακαλώ προσθέστε ~a για μελλοντική συμβατότητα

en: old relative compatibility not used
el: παλιά σχετική συμβατότητα δεν χρησιμοποιήθηκε

en: cannot find: ~A
el: αδυναμία εύρεσης: ~A

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
el: εσφαλμένος τύπος για το όρισμα ~a. Αναμενόταν ~a, βρέθηκε ~s

en: Compilation successfully completed
el: Η μεταγλώττιση ολοκληρώθηκε επιτυχώς

en: Compilation completed with warnings or errors
el: Μεταγλώττιση ολοκληρώθηκε με προειδοποιήσεις ή σφάλματα

en: job ~a terminated with signal: ~a
el: η εργασία ~a τερματίστηκε με σήμα: ~a

en: logfile ~a (exit ~a):
    ~a
el: logfile ~a (έξοδος ~a):
    ~a

en: failed files: ~S
el: αρχεία που απέτυχαν: ~S

en: Redirecting output to ~a...
el: Επανακατεύθυνση εξόδου σε ~a…

en: Invoking `~a'...
el: Κλήση `~a'…

en: Music head function must return Music object
el: Η λειτουργία Music head πρέπει να επιστρέφει Music object

en: Invalid property operation ~a
el: Μη έγκυρη ενέργεια ιδιότητας ~a

en: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
el: Λάθος αριθμός ορισμάτων. Αναμενόταν: ~A, βρέθηκαν ~A: ~S

en: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
el: Μη έγκυρο όρισμα στη θέση ~A. Αναμενόταν: ~A, βρέθηκε: ~S

en: Not a markup command: ~A
el: Δεν είναι εντολή επισήμανσης: ~A

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives
el: Περισσότερες εναλλαγές από επαναλήψεις. Απόρριψη επιπλέον εναλλαγών

en: invalid tremolo repeat count: ~a
el: μη έγκυρη καταμέτρηση επαναλήψεων τρέμολο: ~a

en: music expected: ~S
el: αναμενόταν μουσική: ~S

note: FIXME: uncomprehensable message
en: Bar check failed.  Expect to be at ~a, instead at ~a
el: Αποτυχία ελέγχου μέτρων. Αναμενόταν να είναι σε ~a, αντίθετα ήταν σε ~a

en: cannot find quoted music: `~S'
el: αδυναμία εύρεσης παρατιθέμενης μουσικής: `~S'

en: Add @var{octave-shift} to the octave of @var{pitch}.
el: Προσθήκη του @var{octave-shift} στην οκτάβα του @var{pitch}.

en: Unknown octaveness type: ~S
el: Άγνωστος τύπος οκτάβας: ~S

en: Defaulting to 'any-octave.
el: Εφαρμογή προεπιλογής 'any-octave.

en: unknown accidental style: ~S
el: άγνωστο στυλ σημείου αλλοίωσης: ~S

en: unknown line-cap-style: ~S
el: άγνωστο στυλ line-cap-style: ~S

en: unknown line-join-style: ~S
el: άγνωστο στυλ line-join-style: ~S

en: undefined: ~S
el: μη καθορισμένο: ~S

en: cannot decypher Pango description: ~a
el: αδυναμία αποκρυπτογράφησης περιγραφής Pango: ~a

en: Glyph must have a unicode value
el: Το σύμβολο πρέπει να έχει μια τιμή unicode

en: cannot find SVG font ~S
el: αδυναμία εύρεσης γραμματοσειράς SVG ~S

en: set-global-staff-size: not in toplevel scope
el: set-global-staff-size: όχι στο εύρος του κορυφαίου επιπέδου

en: This is not a \layout {} object, ~S
el: Αυτό δεν είναι αντικείμενο \layout {}, ~S

en: Unknown paper size: ~a
el: Άγνωστο μέγεθος χαρτιού: ~a

note: TODO: should raise (generic) exception with throw, and catch that in parse-scm.cc
en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
el: Πρέπει να χρησιμοποιηθεί το #(set-paper-size .. ) εντός του \paper { ... }

en: unknown clef type `~a'
el: άγνωστος τύπος κλειδιού `~a'

en: supported clefs: ~a
el: υποστηριζόμενα κλειδιά: ~a

en: ~a exited with status: ~S
el: ~a τερμάτισε με κατάσταση: ~S

en: assertion failed: ~S
el: αποτυχία ισχυρισμού: ~S
