lilypond 2.6.0 - en to fi translation catalogue (398 entries)

en: Not smart enough to convert %s
fi: Ei tarpeeksi fiksu konvertoidakseen %s

en: Please refer to the manual for details, and update manually.
fi: Ole hyvä ja katso ohjekirjasta yksityiskohdat, ja päivitä käsin.

en: %s has been replaced by %s
fi: %s on korvattu %s:lla

en: LilyPond source must be UTF-8
fi: LilyPond lähdekoodin täytyy olla UTF-8 muodossa

en: Try the texstrings backend
fi: Koeta tex-merkkijonon käyttöä

en: Do something like: %s
fi: Tee jotain tällaista: %s

en: Or save as UTF-8 in your editor
fi: Tai talleta UTF-8 -muodossa editorissasi

en: Scanning %s
fi: Skannataan %s

en: Extracted %s
fi: Poimittiin %s

en: Writing fonts to %s
fi: Kirjoitetaan fontit osoitteeseen `%s'

en: Invoking `%s'
fi: Kutsutaan `%s'

en: Running %s...
fi: Ajetaan %s...

en: write output to FILE
fi: tulosta tiedostoon TIEDOSTO

en: be strict about succes
fi: ole tarkka onnistumisesta

en: preserve ABC's notion of beams
fi: säilytä ABC:n palkkimerkinnät

en: warning: %s
fi: varoitus: %s

en: error: %s
fi: virhe: %s

en: Distributed under terms of the GNU General Public License.
fi: Levitettävissä ehdoilla GNU General Public License.

en: It comes with NO WARRANTY.
fi: Se toimitetaan ILMAN TAKUUTA.

en: VERSION
fi: VERSIO

en: start from VERSION [default: \version found in file]
fi: aloita versiosta VERSIO [oletus: \version joka on tiedostossa]

en: edit in place
fi: editoi paikassaan

en: do not add \version command if missing
fi: älä lisää \version komentoa jos se puuttuu

en: convert to VERSION [default: @TOPLEVEL_VERSION@]
fi: muunnaa versioon VERSIO [oletus: @TOPLEVEL_VERSION@]

en: Applying conversion:
fi: Toteutetaan muunnos:

en: Processing `%s'...
fi: Prosessoidaan `%s'...

en: cannot open file: `%s'
fi: tiedostoa ei voitu avata: `%s'

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: show warranty and copyright
fi: näytä takuu ja copyright

en: Exiting (%d)...
fi: Lopetetaan (%d)...

en: pipe snippets through FILTER [convert-ly -n -]
fi: putkita palaset kohteen FILTER läpi [convert-ly -n -]

en: use output format FORMAT (texi [default], texi-html, latex, html, docbook)
fi: käytä tulostusmuotona formaattia FMT (texi [oletus], texi-html, latex, html, docbook)

en: add DIR to include path
fi: lisää HAKEMISTO hakupolkuun

en: DIR
fi: HAKEMISTO

en: write output to DIR
fi: tulosta polkuun HAKEMISTO

en: COMMAND
fi: KOMENTO

en: process ly_files using COMMAND FILE...
fi: prosessoi ly_tiedostot käyttäen komentoa COMMAND FILE...

en: extract all PostScript fonts into INPUT.psfonts for LaTeX
    must use this with dvips -h INPUT.psfonts
fi: poimi kaikki PostScript-fontit tiedostoon INPUT.psfonts LaTeX:ia varten
    tätä täytyy käyttää dvips -h INPUT.psfonts :in kanssa

en: be verbose
fi: tulosta runsaasti käsittelytietoa

en: file not found: %s
fi: tiedostoa %s ei löydy

en: deprecated ly-option used: %s=%s
fi: vanhentunut ly-optio käytössä: %s=%s

en: compatibility mode translation: %s=%s
fi: yhteensopivuusmuodon käännös: %s=%s

en: deprecated ly-option used: %s
fi: vanhentunut ly-optio käytössä: %s

en: compatibility mode translation: %s
fi: yhteensopivuusmuodon käännös: %s

en: ignoring unknown ly option: %s
fi: sivuutetaan tuntematon ly -optio: %s

en: Opening filter `%s'
fi: Avataan filtteri `%s'

en: `%s' failed (%d)
fi: `%s' epäonnistui (%d)

en: The error log is as follows:
fi: Virheloki on seuraava:

en: Writing snippets...
fi: Kirjoitetaan palasia...

en: Processing...
fi: Prosessoidaan...

en: All snippets are up to date...
fi: Kaikki palaset on päivitetty...

en: cannot determine format for: %s
fi: ei löytynyt formaattia: %s

en: %s is up to date.
fi: %s on päivitetty.

en: Writing `%s'...
fi: Kirjoitetaan `%s'...

en: Output would overwrite input file; use --output.
fi: Tuloste kirjautuisi syötetiedoston päälle; käytä --output.

en: Reading %s...
fi: Luetaan %s...

en: Dissecting...
fi: Analysoidaan...

en: Compiling %s...
fi: Kootaan %s...

en: Processing include: %s
fi: Prosessoidaan sisällytetävä: %s

en: Removing `%s'
fi: Poistetaan `%s'

en: Writing fonts to %s...
fi: Kirjoitetaan fontteja hakemistoon %s...

en: option --psfonts not used
fi: optiota --psfonts=FILE ei käytetty

en: processing with dvips will have no fonts
fi: prosessointi dvips:illä ei sisällä fontteja

en: DVIPS usage:
fi: DVIPS käyttö:

en: warning:
fi: varoitus:

en: error:
fi: virhe:

en: Exiting ...
fi: Lopettaa ...

en: %s output to `%s'...
fi: %s tulostetaan paikkaan `%s'...

en: print absolute pitches
fi: tulosta tarkat äänenkorkeudet

en: DUR
fi: PIT

en: quantise note durations on DUR
fi: kvantisoi nuottipituuden PIT perusteella

en: print explicit durations
fi: tulosta yksikäsitteiset nuottipituudet

en: set key: ALT=+sharps|-flats; MINOR=1
fi: aseta sävellaji: ETUMERKIT=+ylennykset|-alennukset; MOLLI=1

en: ALT[:MINOR]
fi: ETUMERKIT[:MOLLI]

en: quantise note starts on DUR
fi: nuottien kvantisointi alkukohtana PIT

en: DUR*NUM/DEN
fi: PIT*OSOITTAJA/NIMITTÄJÄ

en: allow tuplet durations DUR*NUM/DEN
fi: salli tupletti -pituudet PIT*OSOITTAJA/NIMITTÄJÄ

en: treat every text as a lyric
fi: käsittele kaikki tekstit lyriikkana

en: no files specified on command line.
fi: tiedostoja ei annettu komentorivillä.

en: set output filename to FILE
fi: tulosta tiedostoon TIEDOSTO

en: option `%s' requires an argument
fi: optio `%s' vaatii argumentin

en: unrecognized option: `%s'
fi: tunnistamaton optio: `%s'

en: invalid argument `%s' to option `%s'
fi: epäkelpo argumentti `%s' optiolle `%s'

en: programming error: %s
fi: ohjelmointivirhe: %s

en: continuing, cross fingers
fi: jatketaan, ristitään kädet

en: accidental typesetting list must begin with context-name: %s
fi: Korotusmerkkien ladontalista täytyy alkaa konteksti-nimellä: %s

en: ignoring unknown accidental: %s
fi: sivutetaan tuntematan etumerkki: %s

en: pair or context-name expected for accidental rule, found %s
fi: pari tai konteksti-nimi oletettiin korotusmerkkisäännölle, löytyi %s

en: accidental `%s' not found
fi: korotusmerkkiä `%s' ei löydy

en: vertical alignment called before line-breaking.
    Only do cross-staff spanners with PianoStaff.
fi: pystysyora sijoittelu kutsuttiin ennen rivinkatkaisua.
    Viivaston ylittävät ladokkeet tehdään vain PianoStaff:in yhteydessä.

en: cannot find font: `%s'
fi: ei löytynyt fonttia: `%s'

en: \applycontext argument is not a procedure
fi: \applycontext vaatii funktioargumentin

en: cannot change, already in translator: %s
fi: ei voitu vaihtaa, oli jo tulkitsijassa: %s

en: Axis_group_engraver: vertical group already has a parent
fi: Axis_group_engraver: vertikaaliryhmällä on jo vanhempi

en: are there two Axis_group_engravers?
fi: onko käytössä kaksi Axis_group_engraver:ia?

en: removing this vertical group
fi: poistetaan tämä vertikaaliryhmä

en: tried to calculate pure-height at a non-breakpoint
fi: yritettiin laskea korkeus ei-katkaisukohdassa

en: barcheck failed at: %s
fi: tahtiviivan tarkistus epäonnistui kohdassa: %s

en: already have a beam
fi: palkki löytyi jo

en: unterminated beam
fi: päättämätön palkki

en: stem must have Rhythmic structure
fi: varrella on oltava Rhytmic -rakenne

en: beam was started here
fi: palkki aloitettiin täältä

en: no feasible beam position
fi: ei löytynyt sopivaa palkin paikkaa

en: removing beam with no stems
fi: poistetaan palkki jolla ei ole parrua

en: no viable initial configuration found: may not find good beam slope
fi: toimivaa alkuasettelua ei löytynyt: hyvää palkkikaltevuuta ei löytyne

en: No spacing entry from %s to `%s'
fi: Ei välistyksen syöttöä paikasta %s paikkaan `%s'

en: cannot change `%s' to `%s'
fi: ei voitu vaihtaa `%s' tilalle `%s'

note: FIXME: constant error message.
en: cannot find context to switch to
fi: ei löytynyt kontekstia johon vaihtaa

note: We could change the current translator's id, but that would make errors hard to catch. last->translator_id_string () = get_change ()->change_to_id_string ();
en: not changing to same context type: %s
fi: ei vaihdettu samaan konteksti tyyppiin: %s

note: FIXME: uncomprehensable message
en: none of these in my family
fi: ei yksikään näistä perheessäni

en: No tremolo to end
fi: Ei löytynyt päätettävää tremoloa

en: unterminated chord tremolo
fi: päättämätön sointutremolo

en: expect 2 elements for chord tremolo, found %d
fi: odotettiin 2 elementtiä sointutremololle, löytyi %d

en: clef `%s' not found
fi: avainta `%s' ei löydy

en: unknown cluster style `%s'
fi: tuntematon klusterityyli: `%s'

en: junking empty cluster
fi: heitetään pois tyhjä klusteri

en: Coherent_ligature_engraver: setting `spacing-increment=0.01': ptr=%ul
fi: Coherent_ligature_engraver: asetetaan `spacing-increment=0.01': ptr=%ul

en: program has no such type: `%s'
fi: ohjelmalla ei ole tyyppiä: `%s'

en: need symbol arguments for \override and \revert
fi: tarvitaan symboliargumentti funktioille \override ja \revert

en: cannot find or create new `%s'
fi: ei löydetty tai ei luotu uutta `%s'

en: cannot find or create `%s' called `%s'
fi: ei löydetty tai ei luotu `%s' nimeltä `%s'

en: Invalid CreateContext event: Cannot create %s context
fi: Epäkelpo CreateContext-tapahtuma: Ei voitu luoda %s-kontekstia

en: cannot find or create: `%s'
fi: ei löydetty tai ei luotu: `%s'

en: custos `%s' not found
fi: custos `%s' ei löytynyt

en: Event class should be a symbol
fi: Tapamahtumaluokan tulisi olla symboli

en: Unknown event class %s
fi: Tuntematon tapahtumaluokka %s

en: dot `%s' not found
fi: pistettä `%s' ei löytynyt

en: cannot find start of (de)crescendo
fi: ei löytynyt alkua (de)crescendolle

en: already have a decrescendo
fi: decresendo jo käytössä

en: already have a crescendo
fi: crescendo jo käytössä

en: cresc starts here
fi: cresc aloitettiin tästä

en: unterminated (de)crescendo
fi: päättämätön (de)crescendo

en: unterminated extender
fi: päättämätön pidennys

en: Initializing FontConfig...
fi: Alustetaan FontConfig...

en: Rebuilding FontConfig cache %s, this may take a while...
fi: Käännetään uudelleen FontConfig-välimuisti %s. tämä voi kestää hetken...

en: failed adding font directory: %s
fi: ei onnistuttu lisäämään fonttihakemistoa: %s

en: adding font directory: %s
fi: lisätään fonttihakemisto: %s

en: infinity or NaN encountered while converting Real number
fi: ääretön tai NaN kohdattiin kun tehtiin reaalilukumuunnosta

en: setting to zero
fi: asetetaan nollaksi

en: unterminated glissando
fi: päättämätön glissando

en: no music found in score
fi: Laita musiikkia viivastolle

en: Interpreting music...
fi: Tulkitaan musiikkia...

en: elapsed time: %.2f seconds
fi: kulunut aika: %.2f sekuntia

en: \%s ignored
fi: \%s sivuutettiin

en: implied \%s added
fi: lisättiin vihjattu \%s

note: ligature may not start with 2nd head of pes or flexa
en: cannot apply `\~' on first head of ligature
fi: di voitu käyttää `\~' ligaturen alkupäässä

note: (pitch == prev_pitch)
en: cannot apply `\~' on heads with identical pitch
fi: ei voitu käyttää `\~' identtisien nuotinkorkeuksien päissä

en: Unknown interface `%s'
fi: Tuntematon rajapinta `%s'

en: Grob `%s' has no interface for property `%s'
fi: Ladokkeella `%s' ei ole rajapintaa ominaisuudella `%s'

en: Infinity or NaN encountered
fi: ääretön tai NaN kohdattiin

en: decrescendo too small
fi: liian lyhyt decrescendo

en: conflicting note group events
fi: ristiriitainen nuottiryhmä -tapaus

en: removing unterminated hyphen
fi: päättämätön tavuviiva

en: unterminated hyphen; removing
fi: päättämätön tavuviiva

en: include files are not allowed in safe mode
fi: sisällytettävät tiedostot eivät ole sallittuja turvatilassa

en: cannot find file: `%s'
fi: tiedostoa ei löydy: `%s'

en: (search path: `%s')
fi: (hakupolku: `%s')

en: position unknown
fi: sijainti tuntematon

en: cannot find start of ligature
fi: ei löytynyt alkua ligature:lle

en: no right bound
fi: ei oikeata reunaa

en: already have a ligature
fi: ligature löytyi jo

en: no left bound
fi: ei vasenta reunaa

en: unterminated ligature
fi: päättämätön ligature

en: ignoring rest: ligature may not contain rest
fi: ligature ei voi sisältää taukoa; sivuutetaan tauko

en: ligature was started here
fi: ligature alkoi tästä

en: (load path: `%s')
fi: (hakupolku: `%s')

en: cannot find property type-check for `%s' (%s).
fi: Ei löytynyt tyyppitarkistusta ominaisuudelle `%s' (%s).

en: perhaps a typing error?
fi: ehkä näppäilyvirhe?

en: doing assignment anyway
fi: suoritetaan tehtävä joka tapauksessa

en: type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
fi: tyypin `%s' tarkistus epäonnistui; arvon `%s' on oltava tyyppiä `%s'

en: identifier name is a keyword: `%s'
fi: tunnistenimi on avainsana: `%s'

en: error at EOF: %s
fi: virhe tiedoston lopussa (EOF): %s

en: deprecated function called: %s
fi: vanhentunut funktiokutsu: %s

en: cannot find init file: `%s'
fi: tiedostoa ei löydy: `%s'

en: Processing `%s'
fi: Prosessoidaan `%s'

en: Parsing...
fi: Jäsennetään...

en: cannot find Voice `%s'
fi: ei löydetty Voice `%s'

en: This program is free software.  It is covered by the GNU General Public
    License and you are welcome to change it and/or distribute copies of it
    under certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more
    information.
fi: Tämä on ilmaisohjelmisto. Siihen sovelletaan GNU General Public License
    ja olet tervetullut muuttamaan ohjelmaa ja/tai levittämään siitä kopioita
    tietyillä ehdoilla. Suorita `%s --warranty' saadaksesi lisäinformaatiota.

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License version 2
    as published by the Free Software Foundation.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.
fi:     Tämä ohjelma on vapaata lähdekoodia; voit levittää sitä ja/tai
    muokata sitä lisenssin GNU General Public License versio 2 ehdoilla, 
    kuten Free Software Foundation on sen julkaissut.
    
        Ohjelmaa levitetään siinä toivossa että se on hyödyllinen, mutta
    ILMAN MITÄÄN TAKUUTA; ilman että edes annettaisiin ymmärtää takeista
    KAUPAKSIKÄYVYYDESTÄ tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN.  Lisätietoja
    voit katsoa lisenssistä GNU General Public Licence.
    
        Olet saanut kopion lisenssistä GNU General Public License
    tämän ohjelman mukana; jos et saanut; kirjoita osoitteeseen
    Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330,
    Boston, MA 02111-1307, USA.

en: BACK
fi: PÄÄ

en: EXPR
fi: LAUSEKE

en: evaluate scheme code
fi: suorita scheme koodi

note: Bug in option parser: --output =foe is taken as an abbreviation for --output-format.
en: FORMATs
fi: FORMAATIT

en: dump FORMAT,...  Also as separate options:
fi: vedosta FORMAATTI,...  Myös erilliset optiot:

en: generate DVI (tex backend only)
fi: tuota DVI (vain käytettäessä tex -päätä)

en: generate PDF (default)
fi: tuota PDF (oletus)

en: generate PNG
fi: tuota PNG

en: generate PostScript
fi: tuota PostScript

en: generate TeX (tex backend only)
fi: tuota TeX (vain käytettäessä tex -päätä)

en: FIELD
fi: KENTTÄ

en: add DIR to search path
fi: lisää HAKEMISTO hakupolkuun

en: use FILE as init file
fi: käytä TIEDOSTO alustustiedostona

en: chroot to JAIL, become USER:GROUP
    and cd into DIR
fi: käytä chroot-hakemistona JAIL, ole USER:GROUP
    ja siirry hakemistoon DIR

en: do not generate printed output
fi: älä tuota tulostetta

en: write output to FILE (suffix will be added)
fi: tulosta tiedostoon TIEDOSTO (pääte lisätään)

en: generate a preview of the first system
fi: tee kuva ensimmäisestä kokonaisuudesta

en: relocate using directory of lilypond program
fi: paikallista käyttäen lilypond ohjelman hakemistoa

en: Copyright (c) %s by
    %s  and others.
fi: Copyright (c) %s by
    %s  ja muut.

note: No version number or newline here.  It confuses help2man.
en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
fi: Käyttö: %s [OPTIO]... TIEDOSTO...

en: Typeset music and/or produce MIDI from FILE.
fi: Lado musiikki ja/tai tuota MIDI tiedostosta TIEDOSTO.

en: LilyPond produces beautiful music notation.
fi: LilyPond tuottaa kaunista musiikkinotaatiota.

en: For more information, see %s
fi: Lisätietoja varten, katso %s

en: Options:
fi: Optiot:

en: Report bugs via %s
fi: Raportoi virheet osoitteeseen %s

en: expected %d arguments with jail, found: %u
fi: odotettiin %d argumenttia chroot-vankilalle, löytyi: %u

en: no such user: %s
fi: käyttäjää ei löydy: `%s'

en: cannot get user id from user name: %s: %s
fi: ei saatu käyttäjä-id:tä käyttäjänimestä: %s: %s

en: no such group: %s
fi: ryhmää ei ole: %s

en: cannot get group id from group name: %s: %s
fi: ei voitu saada ryhmä -id:tä ryhmänimestä: %s: %s

en: cannot chroot to: %s: %s
fi: chroot ei onnistunut: %s: %s

en: cannot change group id to: %d: %s
fi: ei voitu korvata ryhmän id:tä : %d: %s

en: cannot change user id to: %d: %s
fi: ei voitu vaihtaa käyttäjä-id:tä : %d: %s

en: cannot change working directory to: %s: %s
fi: työhakemiston vaihto ei onnistunut: %s: %s

en: Evaluating %s
fi: Määritetään %s

en: exception caught: %s
fi: napattiin poikkeus: %s

note: FIXME: constant error message.
en: rehearsalMark must have integer value
fi: rehearsalMark vaatii kokonaislukuargumentin

en: mark label must be a markup object
fi: merkinnän on oltava markup -objekti

en: ligature with less than 2 heads -> skipping
fi: ligatuuri vähemmällä kuin 2:lla nuottipäällä -> ohitetaan

en: cannot determine pitch of ligature primitive -> skipping
fi: ei voitu määrittää nuottikorkeutta ligatuurin osalle -> ohitetaan

en: single note ligature - skipping
fi: priimi-intervalli ligatuurissa -> ohitetaan

en: prime interval within ligature -> skipping
fi: priimi-intervalli ligatuurissa -> ohitetaan

en: mensural ligature: duration none of Mx, L, B, S -> skipping
fi: mensuraaliligatuuri: kesto ei ollut Mx, L, B tai S -> ohitetaan

en: semibrevis must be followed by another one -> skipping
fi: semibrevis vaatii samantyyppisen seuraavaksi -> ohitetaan

en: semibreves can only appear at the beginning of a ligature,
    and there may be only zero or two of them
fi: semibreve:t voivat esiintyä vain ligaturen alussa,
    ja niitä voi olla vain nolla tai kaksi

en: invalid ligatura ending:
    when the last note is a descending brevis,
    the penultimate note must be another one,
    or the ligatura must be LB or SSB
fi: viallinen ligatura pääte:
    kun viimeinen nuottin on aleneva brevis,
    toiseksi viimeisen nuotin on oltava joku muu,
    tai ligaturan täytyy olla LB tai SSB

en: unexpected case fall-through
fi: odottamaton tapauksen raukeaminen

en: Mensural_ligature: unexpected case fall-through
fi: Mensural_ligature: odottamaton tapauksen raukeaminen

en: no such MIDI instrument: `%s'
fi: ei löytynyt MIDI-instrumenttia: `%s'

en: experimental: temporarily fine tuning (of %d cents) a channel.
fi: kokeellinen: viritetään väliaisesti (%d senttiä) kanavaa.

en: cannot open for write: %s: %s
fi: tiedostoa ei voitu avata kirjoitettavaksi: %s: `%s'

en: cannot write to file: `%s'
fi: tiedostoon ei voitu kirjoittaa: `%s'

en: Sending non-event to context
fi: Lähetetään ei-tapahtuma kontekstille

en: transposition by %s makes alteration larger than double
fi: transponointi %s:N verran tekee muutokset suuremmaksi kuin kaksi

en: cannot add text scripts to individual note heads
fi: ei voitu lisätä tekstinpätkiä yksittäisiin nuotteihin

en: no placement found for fingerings
fi: sormitukselle ei löytynyt paikkaa

en: placing below
fi: sijoitetaan alle

en: ignoring too many clashing note columns
fi: liian monta törmäävää nuottisaraketta

en: cannot have note heads and rests together on a stem
fi: ei voinut olla nuotinpäitä ja taukoja yhtäaikaa palkissa

en: none of note heads `%s' or `%s' found
fi: yhtäkään nuottipäistä `%s' tai `%s' ei löytynyt

en: NoteEvent without pitch
fi: NoteEvent ilman nuottikorkeutta

en: cannot allocate %lu bytes
fi: ei voitu varata %lu bittiä

en: cannot load font table: %s
fi: ei voitu ladata fonttitaulukkoa: `%s'

en: unsupported font format: %s
fi: tukematon fonttimuoto: %s

en: unknown error: %d reading font file: %s
fi: tuntematon virhe: %d lukee fonttitiedostoa: %s

en: FT_Get_Glyph_Name() returned error: %u
fi: FT_Get_Glyph_Name() palautti virheen: %u

en: Calculating page and line breaks (%d possible page breaks)...
fi: Lasketaan sivujen ja rivien katkaisuja (%d mahdollista sivunkatkaisua)...

en: Drawing systems...
fi: Piirretään tahteja...

en: Glyph has no name, but font supports glyph naming.
    Skipping glyph U+%0X, file %s
fi: Ladokkeella ei ole nimea, mutta kirjasin tukee ladokkeen nimeämistä.
    Sivuutetaan ladoke U+%0X, tiedostossa %s

en: no PostScript font name for font `%s'
fi: ei PostScript fonttinimeä fontille `%s'

en: FreeType face has no PostScript font name
fi: FreeType muodolla ei ollut PostScript fonttinimeä

en: Layout output to `%s'...
fi: Aseta tulostus paikkaan `%s'...

en: Calculating line breaks...
fi: Lasketaan rivinvaihtoja...

en: Element count %d (spanners %d)
fi: Elementtien määrä: %d (ladokkeita: %d)

en: Preprocessing graphical objects...
fi: Esiprosessoidaan graafisia kohteita...

en: GUILE signaled an error for the expression beginning here
fi: GUILE antoi virheen lausekkeelle, joka alkoi täältä

en: unterminated percent repeat
fi: päättämätön prosenttitoisto

en: Track...
fi: Jälki...

en: MIDI channel wrapped around
fi: MIDI kanava kietaistiin ympäri

en: remapping modulo 16
fi: kuvataan uudelleen modulo 16

en: MIDI output to `%s'...
fi: Tehdään MIDI-tuloste `%s'...

en: unterminated phrasing slur
fi: päättämätön fraaseerauskaari

en: expect 3 strings for piano pedals, found: %ld
fi: odotettiin 3 merkkijonoa pianopedaalille, löytyi: %ld

en: cannot find start of piano pedal: `%s'
fi: ei löydetty alkua pianopedaalille: `%s'

en: cannot find start of piano pedal bracket: `%s'
fi: ei löydetty alkua pianopedaalimerkinnälle: `%s'

en: no such internal option: %s
fi: tuntematon sisäinen optio: %s

en: not a grob name, `%s'
fi: ei ole graafisen objektin (grob) nimi, `%s'

en: Failed octave check, got:
fi: Oktaavitarkistus epäonnistui, saatiin:

en: no such file: %s for %s
fi: tiedostoa ei löydy: %s kohteelle %s

en: no such directory: %s for %s
fi: hakemistoa ei löydy: %s kohteelle %s

en: %s=%s (prepend)
fi: %s=%s (painota)

en: Relocation: compile prefix=%s, new prefix=%s
fi: Paikantaminen: käännös-etuliite=%s, uusi etuliite=%s

en: Relocation: framework_prefix=%s
fi: Paikantaminen: framework_prefix=%s

en: Relocation: is absolute: argv0=%s
fi: Paikantaminen: absoluuttinen: argv0=%s

en: Relocation: from cwd: argv0=%s
fi: Paikantaminen: nykyisestä polusta: argv0=%s

en: Relocation: from PATH=%s
    argv0=%s
fi: Paikantaminen: polusta PATH=%s
    argv0=%s

en: Unknown relocation command %s
fi: Tuntematon paikannuskomento %s

en: cannot resolve rest collision: rest direction not set
fi: ei voida määrittää taukojen törmäystä: tauon suuntaa ei asetettu

en: too many colliding rests
fi: liian monta törmäävää taukoa

en: rest `%s' not found
fi: taukoa `%s' ei löytynyt,

en: cannot find `%s'
fi: `%s' ei lyötynyt

en: Music font has not been installed properly.
fi: Fontteja ei oltu asennettu kunnolla.

en: Search path `%s'
fi: Hakupolku `%s'

en: Aborting
fi: Keskeytetään

en: already have music in score
fi: viivastolla on jo musiikkia

en: this is the previous music
fi: tämä on edellinen musiikki

en: errors found, ignoring music expression
fi: virheitä löytyi, sivuutetaan musiikki-ilmaisu

en: scheme encoding:
fi: scheme koodaus:

en: No spring between column %d and next one
fi: Ei jousta sarakkeen %d ja sitä seuraavan välillä

en: unterminated slur
fi: päättämätön kaari

en: cannot end slur
fi: ei löytynyt kaaren loppua

en: expected to read %d characters, got %d
fi: odotettiin %d merkkiä, saatiin %d

en: staff-span event has no direction
fi: viivastot ylittävällä tapahtumalla ei ole suuntaa

en: tremolo duration is too long
fi: tremolon kesto on liian pitkä

note: FIXME:
en: adding note head to incompatible stem (type = %d)
fi: lisätään nuottipää sopimattomaan varteen (tyyppi = %d)

en: maybe input should specify polyphonic voices
fi: ehkä syötteen täytyisi määrittää moniäänisiä ääniä

en: weird stem size, check for narrow beams
fi: outo varren koko, koeta lyhyempiä palkkeja

en: flag `%s' not found
fi: lippua `%s' ei löydetty

en: flag stroke `%s' not found
fi: lipun piirtoa `%s' ei löytynyt

en: Element count %d.
fi: Elementtien määrä: %d.

en: Grob count %d
fi: Graafisien objektien (grob) määrä: %d

en: cannot find start of text spanner
fi: ei löydetty alkua tekstileikkeelle

en: already have a text spanner
fi: tekstileike löytyi jo

en: unterminated text spanner
fi: päättämätön tekstileike

en: lonely tie
fi: yksinäinen sidos

note: Todo: should make typecheck? OTOH, Tristan Keuris writes 8/20 in his Intermezzi.
en: strange time signature found: %d/%d
fi: löydettiin outo aikamerkintä: %d/%d

note: If there is no such symbol, we default to the numbered style. (Here really with a warning!)
en: time signature symbol `%s' not found; reverting to numbered style
fi: aikamerkintäsymbolia `%s' ei löytynyt; vaihdetaan numeroituun tyyliin

en: unknown translator: `%s'
fi: tuntematon tulkitsija: `%s'

en: cannot find: `%s'
fi: ei löytynyt `%s'

en: Two simultaneous %s events, junking this one
fi: Kaksi samanaikaista %s-tapahtumaa, hylätään tämä

en: Previous %s event here
fi: Edellinen %s-tapahtuma täällä

en: cannot find start of trill spanner
fi: ei löydetty alkua trilliladokkeelle

en: already have a trill spanner
fi: trilliladoke löytyi jo

en: ignored prefix (es) `%s' of this head according to restrictions of the selected ligature style
fi: sivuutetaan prefiksi (t) `%s' tälle nuottipäälle valitun ligatuurityylin mukaisesti

en: Vaticana_ligature_engraver: setting `spacing-increment = %f': ptr =%ul
fi: Vaticana_ligature_engraver: asetetaan `spacing-increment = %f': ptr=%ul

en: flexa-height undefined; assuming 0
fi: flexa-height määrittämättä; oletetaan 0

en: ascending vaticana style flexa
fi: laskeva vaticana-tyylinen flexa

en: Vaticana_ligature: zero join (delta_pitch == 0)
fi: Vaticana_ligature: nollayhdiste (delta_pitch == 0)

note: fixme: be more verbose.
en: cannot end volta spanner
fi: ei löydetty loppua volta ladokkeelle

en: already have a volta spanner, ending that one prematurely
fi: löytyi ja volta-ladoke, lopetetaan se ennenaikaisesti

en: also already have an ended spanner
fi: myös tekstileike päätettiin jo

en: giving up
fi: luovutetaan

en: \paper cannot be used in \score, use \layout instead
fi: \paper ei voi olla käytössä \score:ssa, käytä \layout sen sijaan

en: need \paper for paper block
fi: tarvitaan \paper paperiryhmälle

en: Grob name should be alphanumeric
fi: Graafiseen objectiin täytyy olla kirjain tai numero

en: second argument must be pitch list
fi: toisen argumentin on oltava äänenkorkeuslista

en: have to be in Lyric mode for lyrics
fi: täytyy olla Lyrics -moodissa lyriikkaa varten

en: expecting string as script definition
fi: oletetaan merkkijonon olevan skriptimäärittely

en: not a duration: %d
fi: ei ole kesto: %d

en: have to be in Note mode for notes
fi: täytyy olla Note -moodissa nuotteja varten

en: have to be in Chord mode for chords
fi: täytyy olla Chord -moodissa sointuja varten

en: stray UTF-8 BOM encountered
fi: satunnainen UTF-8 BOM (osaluettelo) havaittu

en: Skipping UTF-8 BOM
fi: Sivuutetaan UTF-8 BOM (osaluettelo)

en: Renaming input to: `%s'
fi: Avataan syöte: `%s'

en: quoted string expected after \version
fi: lainausmerkittyä merkkijonoa ei löytynyt kohteen \version jälkeen

en: quoted string expected after \sourcefilename
fi: odotettiin lainausmerkittyä merkkijonoa \sourcefilename:n jälkeen

en: integer expected after \sourcefileline
fi: odotettiin kokonaislukua \sourcefilename:n jälkeen

en: EOF found inside a comment
fi: EOF löytyi kommentin sisältä

en: \maininput not allowed outside init files
fi: \maininput ei ole sallittu init-alustustiedoston ulkopuolella

en: wrong or undefined identifier: `%s'
fi: väärä tai määrittämätön tunniste: `%s'

note: backup rule
en: end quote missing
fi: jälkimmäinen lainaismerkki puuttuu

en: Brace found at end of lyric.  Did you forget a space?
fi: Sulkumerkki löytyi lyriikan lopussa.  Unohditko välilyönnin?

en: Brace found at end of markup.  Did you forget a space?
fi: Sulkumerkki löytyi lyriikan lopussa.  Unohditko välilyönnin?

en: invalid character: `%c'
fi: epäkelpo merkki: `%c'

en: unknown escaped string: `\%s'
fi: tuntematon koodinvaihtomerkillinen merkkijono: `\\%s'

en: Invoking `~a'...
fi: Kutsutaan `~a'...

en: `~a' failed (~a)
fi: `~a' epäonnistui (~a)

en: Converting to `~a'...
fi: Muunnetaan kohteeksi `~a'...

en: Converting to ~a...
fi: Muunnetaan kohteeksi `~a'...

en: Writing header field `~a' to `~a'...
fi: Kirjoitetaan otsaketietue `~a' kohteeseen `~a'...

en: symbol ~S redefined
fi: symbol ~S määriteltiin uudelleen

en: event class ~A seems to be unused
fi: tapahtumaluokka ~A näkyy olevan käyttämätön

note: should be programming-error
en: translator listens to nonexisting event class ~A
fi: kääntäjä kuuntelee olematonta tapahtumaluokkaa ~A

en: no systems found in \score markup, does it have a \layout block?
fi: systeemejä ei löytynyt \score merkinnässä, onko siinä \layout blokkia?

en: not a valid duration string: ~a
fi: ei ole sallittu keston merkkijono: ~a

en: symbol expected: ~S
fi: odotettiin symboli: ~S

en: cannot find music object: ~S
fi: ei löytynyt musiikkiobjektia: ~S

en: unknown repeat type `~S'
fi: tuntematon toistotyyppi `~S'

en: See music-types.scm for supported repeats
fi: Katso tiedostosta music-types.scm tuetut toistotyypit

en: pair expected in doc ~s
fi: pari odotettiin dokumentissa ~s

en: cannot find interface for property: ~S
fi: ei löytynyt rajapintaa ominaisuudelle: ~S

en: unknown Grob interface: ~S
fi: tuntematon ladoke-rajapinta: ~S

en: Processing ~S...
fi: Prosessoidaan ~S...

en: Writing ~S...
fi: Kirjoitetaan ~S...

en: cannot find description for property ~S (~S)
fi: ei löytynyt kuvausta ominaisuudelle ~S (~S)

en: Writing ~a...
fi: Kirjoitetaan ~a...

en: cannot embed ~S=~S
fi: ei voitu upottaa ~S=~S

en: cannot extract file matching ~a from ~a
fi: Ei voitu poimia sopivaa tiedoa ~a:sta ~a:han

en: cannot convert <stdout> to ~S
fi: ei voida konvertoida <stdout> ~S:ksi

en: cannot generate ~S using the postscript back-end
fi: ei voida generoida ~S käyttäen postscript päänä

en: TeX file name must not contain whitespace: `~a'
fi: TeX -tiedostoniemessä ei saa olla välilyöntejä: `~a'

en: Error in beam quanting.  Expected (~S,~S) found ~S.
fi: Virhe palkin laskennassa.  Odotettiin (~S,~S), löytyi ~S.

en: Error in beam quanting.  Expected ~S 0, found ~S.
fi: Virhe palkin laskennassa.  Odotettiin ~S 0, löytyi ~S.

en: Calculating page breaks...
fi: Lasketaan sivunvaihtoja...

en: unknown unit: ~S
fi: tuntematon yksikkö: ~S

en: no \version statement found, please add~afor future compatibility
fi: ei löytynyt \version-määrittelyä, ole hyvä ja lisää~a yhteensopivuuden varalle

en: old relative compatibility not used
fi: vanhaa relative -yhteensopivuutta ei käytetty

en: wrong type for argument ~a.  Expecting ~a, found ~s
fi: väärä tyyppi argumentille ~a.  Odotettiin ~a, löytyi ~s

en: failed files: ~S
fi: epäonniset tiedostot: ~S

en: Redirecting output to ~a...
fi: Ohjataan tulosteet paikkaan ~a...

en: Music head function must return Music object
fi: Music-pääfunktion täytyy palauttaa Music-objekti

en: Invalid property operation ~a
fi: Tuntematon ominaisuustoiminta ~a

en: Wrong number of arguments.  Expect: ~A, found ~A: ~S
fi: Väärä argumenttin määrä.  Odotettiin: ~A, löytyi ~A: ~S

en: Invalid argument in position ~A.  Expect: ~A, found: ~S.
fi: Väärä argumentti paikassa ~A.  Odotettiin: ~A, löytyi: ~S.

en: expecting 2 elements for chord tremolo, found ~a
fi: odotettiin 2 elementtiä sointutremololle, löytyi ~a

en: music expected: ~S
fi: oletettiin musiikkia: ~S

note: FIXME: uncomprehensable message
en: Bar check failed.  Expect to be at ~a, instead at ~a
fi: Tahtiviivan tarkistus epäonnistui.  Odotettiin: ~a, löytyi: ~a

en: unknown accidental style: ~S
fi: tuntematan kortusmerkkityyli: ~S

en: utf-8-string encountered in PS backend
fi: utf8-merkkijono havaittu PS päässä

en: undefined: ~S
fi: määrittämätön: ~S

en: cannot decypher Pango description: ~a
fi: decypher ei onnistunut Pango kuvauksessa: ~a

en: cannot find ~a in ~a
fi: ei löytynyt ~a paikassa ~a

en: Not in toplevel scope
fi: Ei huipputason piirissä

en: This is not a \layout {} object, ~S
fi: Tämä ei ole \layout {} objekti, ~S

en: Unknown papersize: ~a
fi: Tuntematon paperikoko: ~a

note: TODO: should raise (generic) exception with throw, and catch that in parse-scm.cc
en: Must use #(set-paper-size .. ) within \paper { ... }
fi: Täytyy käyttää #(set-paper-size .. ) \paper { ... } :n sisällä

en: unknown clef type `~a'
fi: tuntematon avaimen tyyppi: `~a'

en: see scm/clef.scm for supported clefs
fi: katso tiedostosta scm/clef.scm tuetut avaimet

en: ~a exited with status: ~S
fi: ~a komento lopetettiin tilassa: ~S
